mumm tante of van een vrouw buiten de familie, die naaister van beroep was. Het materiaal voor het maken van een merklap was dus al kostbaar en daarbij kwam, dat deze groep meisjes tijd had om te borduren: ze hoefden namelijk niet buitenshuis te werken. Het werk van een naaister bestond uit her- en ver- stellen van versleten huishoudtextiel, pas maken van oude kleding en vervaardigen van nieuwe kleding en linnenuitzetten voor klanten. Sommigen hadden een klein aantal leerlingen, die bij hen de beginselen van het vak leerden. Voor dit naai-onderwijs moest na- tuurlijk ook betaald worden. Zulke naailessen waren dus echt niet voor iedereen weggelegd! Borduren werd vroeger ook wel naaien genoemd, in sommige streken noemde men een merk- of borduurlap een naaidoek. Wat nu te denken van deze twee lappen, beide ge- maakt in 1736? Waren ze van twee nichtjes, die bij hetzelfde familielid of bij de naaister leerden bordu ren, met dezelfde voorbeeldboekjes? Nichtjes had den soms dezelfde voorletters. Maar... de tweede let ter is vaak die van de voornaam van vader (voor- beeld CP is Cornelisje Pieters(-dochter) List, zo'n meisje tekent dan met CP en niet met CL). Bij doch- ters van twee broers (nichtjes dus) zou de 2e letter van hun initialen bijna altijd verschillen. Ik heb de voorouders van de families Bas en Blom en alle aangetrouwde familie van beide, nageplozen en kom inderdaad bij enkele gemeenschappelijke fami lies uit. De lappen zijn ouder dan 1811, dus om ge- gevens te vinden kom je dan in de doop- en trouw- boeken van de kerken terecht, waarin namen als Bas, Koning, Keijser, Bakker, Blom, Dekker, Wuis, Veeger, Mantje en List, om er maar eens enkele te noemen, vaak voorkomen. Andere, mij inmiddels bekende merklappen, kwamen uit deze families. Hoe de vlij- tige borduurstertjes, die in 1736 klaar waren met hun lap, heetten, is echter nog niet bekend. Ik heb nog geen meisje gevonden, dat in 1736 de leeftijd had om een merklap te gaan maken (varierend van ongeveer 8 jaar tot op Texel soms wel 20 jaar!) met de initialen CW of WC. 10 Historische Vereniging Texel Nummer 107, juni 2013

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 12