Toen ik begin twintig was, moest ik mijn militaire dienstplicht vervullen. Als onderdeel van de luchtmacht verbleef ik onder andere drie maanden in Zeeland na de watersnoodramp. Na mijn diensttijd wilde ik graag beroepsmilitair worden bij de luchtmacht. De testen en keuringen gingen goed. Toch kreeg ik een afwijzings- brief, afgewezen wegens de politieke achtergronden van mijn vader. Gek genoeg werd ik drie weken later gevraagd naar Korea te gaan. Ook in 1957, toen ik solliciteerde bij SCN Euratom in Petten werd ik afgewezen vanwege het verleden van mijn vader. Vervolgens werd ik zonder problemen aangenomen bij de PTT. Nu ik andere verhalen lees in het Open archief (op de website van het Nationaal Archief) vind ik dat ik er goed vanaf gekomen ben. Waarschijnlijk mede omdat ik niet opgegroeid ben bij mijn vader, maar bij mijn oma's, die in de Texelse samenleving wel werden geac- cepteerd." Piet Bakelaar Het interview op de website Het Verhalenarchief van het Nationaal Archief werd voor dit artikel uitgebreid met enkele Texelse herinneringen. Ik heb het mijn vader kwalijk genomen dat hij bij de NSB en de SS is gegaan en na de oorlog is vertrokken zonder contact te houden met zijn zoon. Maar ik ben nu in staat te zeggen: "Nou jongens, het is allemaal ge- weest, laat maar zitten." Over de oorlog en de tijd daarna is in de familie nooit meer gesproken. De oorlog was voor mijn moeder een gesloten boek, helaas. Met mijn kinderen sprak ik eer- der nooit over mijn vader. In 2009 was ik bij mijn dochter en zij vertelde: "Ik heb hier het trouwboekje van jullie. Wat ik nooit heb geweten is dat jij een vader had. Dat staat in dat boekje. We hebben altijd gedacht dat oma een voorkind had". Over mijn vader is eigen- Keessie Zijm vernoemde de boerderij naar Sonja Henie, waarvan hij een fan was. Dat was een Noorse kunstschaatster die 10x wereldkampi- oen was (1927 -1936) en 3 x Olympisch kampioen, 5 keer Europees kampioen (1931 -1936). La ter speelde ze in speelfilms. De naam Sonja Elenie stond ook op het hek van de boerde rij. En de eerste film waarin ze als ijskoningin schitterde werd in 1937 vertoond in de bioscoop van Pen. In 1939 verkocht Zijm de boerderij Sonja. Nummer 106, maart 2013- Historische Vereniging Texel Sonja, prentbriefkaart. hem door zijn broers gezegd daar hij daar niets te zoe- lijk nooit gesproken. Mijn dochter vroeg hoe dat nu ken had. zat. Toen zei ik: "Ga dan maar even zitten". (coll. HVT)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 9