Het is nooit met zoveel woorden gezegd, maar wel tus- sen de regels door. Niet alleen kinderen van 'foute' ouders kwamen op Val- kenheide terecht, ook jongens die bijvoorbeeld diefstal- len hadden gepleegd. Ze werden in verschillende groe- pen - afhankelijk van de leeftijd - ingedeeld. Bij dit tehuis hoorde ook een ambachtschool waar kinderen uit de omgeving onderwijs kregen. Dat was makkelijk, omdat je ze boodschappen of briefjes voor de post kon laten meenemen, want op Valkenheide werd je post ge- controleerd. Als mijn moeder geld stuurde, werd dat gebruikt om het vervoer te betalen als ik verlof had. Naast m'n opleiding tot machinebankwerker was ik badmeester in het zwembad. Ondanks dat je niet vrij was, er discipline heerste en je elke ochtend naar de kerk moest, heb ik op Valkenheide een goede tijd ge- had. Ik heb nooit het idee gekregen dat ik daadwerke- lijk werd heropgevoed. Ook is er nooit over politieke opvattingen gesproken. Mijn vader werd in 1945 opgepakt en een jaar later ver- oordeeld tot 12 jaar werkstraf in de Limburgse mijnen. In 1946 bezochten mijn moeder en ik hem daar. In dat zelfde jaar zijn mijn ouders officieel gescheiden. Mijn Ik heb mijn vader in 1953 nog eens opgezocht. Hij was toen vervroegd vrij gekomen. Omdat ik wilde trouwen, moest ik toestemming van mijn ouders hebben. Ach- teraf heb ik gehoord dat dat niet eens nodig was, omdat mijn vader door zijn veroordeling statenloos was ge- worden en geen zeggenschap meer had. Dat was de laatste keer dat ik hem zag. Hij is weggegaan en ik heb nog een hele tijd naar hem gezocht en toen ik hem ge- vonden had, was hij overleden. Ik vond hem in Duits- land, waar hij met zijn tweede vrouw had gewoond. Je kunt zeggen van die Duitsers wat je wil, maar ze betaal- den wel zijn pensioen, ondanks dat hij bij de SS had gezeten.1 Wellicht had ik mijn vader eerder gevonden als de familie had meegewerkt. Wat ik de familie van mijn vaders kant wel eens kwalijk neem, is dat zij niets gezegd hebben toen mijn vader af en toe voor vakantie in Nederland was. Ze wisten dat hij er was en ze wisten dat ik hem zocht. Ze vonden dat ik niet naar mijn vader hoefde om te kijken, omdat hij dat ook niet naar mij had gedaan. Mijn vader had geen goede band met zijn familie. Hij was door zijn politieke keuze het zwarte schaap van de familie geworden. Toen de vader van mijn vader overleed, zat mijn vader nog vast. Met twee bewakers was hij aanwezig bij de begrafenis en werd Historische Vereniging Texel Nummer 106, maart 2013 Toen ik mijn bankwerkersdiploma in Maarsbergen had gehaald, ging ik terug naar Noord-Holland om bij mijn moeder en haar tweede man te wonen. Het samenleven met moeder ging na zoveel jaren goed. Ze is nu al jaren dood, maar ik mis haar nog. Met haar partner ging het samenleven minder goed. Het klikte gewoon niet met hem, maar dat had niets te doen met de politieke keuze van mijn vader. Maar ja, je moet toch wat. Van het slechte moet je het beste maken. Dat heb ik altijd ge- probeerd. In die tijd werkte ik veel en hard. Al het geld dat ik verdiende, moest thuis worden afgegeven. Ik werd daar kort gehouden. moeder wilde tijdens de bezetting al scheiden, maar kreeg van de gemeente (met een Duitsgezind bestuur) geen toestemming om van een SS-er te scheiden. Maar, mijn moeder heeft ook wel kunnen profiteren van het feit dat haar man bij de SS zat. In die tijd kregen we al- lemaal extra dingen van de Duitsers, extra bonnen voor het huishouden bijvoorbeeld. Ik kan me herinneren dat ze ieder jaar 20 mud kolen kwamen brengen. Mijn moeder heeft in 1945 drie maanden geinterneerd gezeten zonder veroordeeld te worden. Vervolgens is ze in Alkmaar bij een boer in de huishouding gaan wer- ken. Omdat deze boer dacht dat hij haar overal voor kon gebruiken, vertrok ze naar een gezin in Camper- duin. Moeder Klaaske de Jong. (coll. P. Bakelaar) Opmerking redactie: Duitsland betaalt ouderdomspensioen aan alle mensen die in Duitse militaire dienst waren.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 8