'n Hoop troep, je wilt tochnetseege 'nsoort ton eh 7 Ja fon meierblis, deer liekt't op'. Mart Slokkie had een kop als een boei: "t Is toch wot te seege'! 'Nou ja, sie je, 't dorp dot de hoogste blis het, wag de hele evendgratis drinke'. 'Gratis? Man Slokkie smakte even met haar lippen. 'Ik hoorde fon JaapLek dot ze in de Hoore ol 'n ferskrikke- lijke berregheewe'. 'De Hoore? En me skoonzuster die seit nag dot se d'r in de Hoore niks mee te make wille heewe'. 'Nou sie je d'r es'. 'Het is toch wat'. 'Seeg dot wel mens'! Met Ouwe Sunderklaas wat het al zo ver dat er in een bekend ochtendblad melding was gemaakt van de ty- pisch Tesselse kerstblis die onder leiding van de folklo- rebeweging en een actiecomite weer in ere hersteld was. Alie van Jantje en Mart deden, als alle jaren, mee met Ouwe Sunderklaas en ze zaten bij elkaar om wat te ver- zinnen om te spelen, maar ze hadden het meer over de blis dan over het verkleden. "De Zeven Provincien" zit helemaal vol en alle huisjes zijn verhuurd, ook de on- verwarmde. 'Osse we nou eh, Mart krabbelde over d'r wang... osse we nou wot worrems kieze foor Ouwe Sunderklaas, don berme we metien klaar foor de kerstblis'. 'Mart Slok'!, riep Alie verskandaliseerd. 'Ikheb't sien; wot 'n drokte foor zo'n stom stikkie'. 'Iederien die meedoet met't ouwe Tesselse kerstfeest krigt 'n tientje fon't aksiecommitee'. 'n Tientje? Erme, hoe langmoet je deer foor mee doen 'Zo lang as je wil'. Dus osje nou, ikzel maar seegge, effetjes gaat, twie me- nute, don krigje 'n tientje "t Staat 'r\ 'Ja,ja, 't staat 'r, maar met de kerstnou dat is toch eige- lijk ...ja, niet dot ikzo kerks ben, maarre, 't post niet zo er- reg... ikzow't toch raar fiende'. 'Fonzellef, ze krigge d'r okgien ien foor, niet met de Kerst'! Maar ze bleven er over denken en zoals Alie en Mart waren er meer, veel meer. Eigenlijk was er niets waar zo over gepraat werd als over de Kerstblis. De dominee en de pastoor die waren vanzelf alleen maar fel tegen: "Een schande om het feest van Christus geboorte zo te verla- gen, voor reclame, voor het lokken van badgasten naar ons eiland", sprak de gereformeerde predikant van Oosterend. 'De man het geliek', zei Mart, 'het is skandalig en de pestoor fon de Burregseit dot't gieniens waar is ok fon dot die mense vroeger om 'n kerstblis donste'. Alie van Jantje knikte met haar hoofd over haar haak- werkje. 'Iksagaars flak bee't SMlepaadje 'n hoop ouwe troep leege', zei ze. 'Wbt? 'Ja, ik kwam d'r laans'. Nummer 106, maart 2013 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 33