De genealogie Smit - Schmidt - Smith De heer A.A.G. (Adri) Smit is de plaatselijke histori- cus in Wognum en tevens verwoed verzamelaar van bidprentjes. lis ontving veel informatie, foto's en ge- dachtenisplaatjes over geestelijken op Texel. Smit heeft ook een stamboom van zijn familie opgesteld. Er ontbraken echter nog gegevens over zijn familie - lid Pieter Smit uit Schagen die op Texel trouwde met Trijntje Smit. Beiden emigreerden later naar Amerika en werden daar Schmidt of Smith genoemd. Adri vroeg me om het een en ander eens uit te zoeken. Hierna volgt het resultaat daarvan, tevens een mooie tegenprestatie voor zijn vele, belangeloos verstrekte informatie. ding af aan de parochianen en hielden de geestelij ken daarbuiten, want ze beschouwden pastoors als loontrekkende dienaars. De gemoederen liepen hoog op. Op 18 mei 1852's avonds half acht verzochten twee kerkmeesters aan de pastoor om de kerkenka- mer en de kast met daarin de kerkelijke effecten te openen. Op diens weigering werd de kist door een smid opengebroken. En die smid was Pieter Smit In maart 1867 emigreerde de familie naar Amerika. Ze vertrokken met het schip 'Arnold Boninger of Prussia'. De overtocht werd gemaakt op het tussen- dek, derde klas, zonder enige luxe. Tijdens de boot- reis overleed hun zesjarige dochter Aafje. De grofsmid Pieter Smit (Peter Smith), geboren op 3 mei 1822 in Schagen, zoon van Jan Smit en Pieterje Groot, overleed in oktober 1878 te Paterson, Passaic, New Jersey. Hij was toen timmerman van beroep. Op 20 februari 1851 trouwde hij in Den Burg met Trijntje (officieel Catharina) Smit, (Casena Smith)1, geboren 14 September 1825 op 'Ruimzicht' aan de Rozendijk nabij Den Burg en op 8 januari 1889 overleden in Paterson. Ze was een dochter van Simon Simonsz Smit en Kaatje Jansd Spigt. In 1851 kocht hij de smederij Gasthuisstraat 15 Den Burg van Pieter Liedmeijer". In 1858 verkocht Smit de smederij aan de directeur van de Bank van Lening, Nanning Dirksz. Kikkert. Later had Thijs Molenaar hier zijn wagenmakerij De invoering van een kerkelijk reglement was aanlei- ding voor het zogenaamde 'Texelse oproer': De r.-k. kerkmeesters van Den Burg wilden hun macht niet overdragen aan de geestelijkheid. Een kerkmeester moest namelijk meester blijven, zo von- den zij. Zij legden jaarlijks rekening en verantwoor- De kinderen van Pieter en Trijntje Smit Pietertje (Praetry Smith), werd geboren op 18 de- cember 1851 in Den Burg. Op 18 december 1874 overleed ze in Paterson, oud 23 jaar, ongehuwd. Historische Vereniging Texel Nummer 106, maart 2013 In 1858 verhuisde de familie Smit naar het logement 'De Nieuwe Aanleg' huisnummer C 143 in De Cocksdorp. Op de foto 'De Nieuwe Aanleg' omstreeks 1890. Links Rika Bos, midden Cerbrand Zoetelief met zoons Pieter en Johannes en echtgenote Pietje de Craaf, rechts Neel de Craaf. coll Th. Zijm De boerderij 'Ruimzicht'. foto Sjaak Schraag, dec 2012 De wagenmakerij Thijs Molenaar, Gasthuisstraat 1 5, Den Burg in 1908, op de voorgrond Thijs Molenaar. coll. HVT jbnkesst ..d? CrcVsdo'p LojKtctn! ,.i: JJkuvc /ianicf" £J. zockhcj

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 29