£EL /n 40 /echo Het benodigde behang was in juni nog steeds niet op Texel verkrijgbaar, maar er was nog een mogelijkheid om het ergens anders te kunnen krijgen. 17 Juny 1871 MevrouwEasinghier om afscheid te nemengaat op reis mar Groningen voor 9 weken. Zij neemt een staal behang- selpapier der achterkamer mede in hope dat dit in Gronin gen verkrijgbaar magzijn. Huizinga en Katrina gingen in de tussentijd het voorka- mertje boven behangen. Vijf jaar later was er weer sprake van een opknapbeurt in het huis. 22 Mei 1876 De verwer J. Dekker hier in de gang en de binnenkamer, achterkamer, trap. 23 Mei 1876 De verwer als boven, in de achterkamer de gemarmerde houten haard wat bijgeschilderd en gevernist. De volgende dag kwam de verver Dekker tot ergernis van Huizinga niet opdagen. 24 Mei 1876 De verwer stelt ons teleur, door niet te komen, terwijl alles hier overhoop ligt. Het werk zal wel afgekomen zijn, want Huizinga had het er dat jaar niet meer over. Het huis werd voor Bakels bewoonbaar gemaakt. In 1879 ging dominee Huizinga met emeritaat. Hij was inmiddels 70 jaar, waarvan hij 44 jaar op Texel had ge- werkt. Zijn opvolger was Pieter Simon Bakels, die eerst in Den Hoorn en in De Waal had gestaan. Misschien wist Bakels zijn woonwensen beter over te brengen dan Huizinga, of misschien was een verbouwing onont- koombaar. 30 January 1879. Laatste Kamerdag, Rekendagaan de Whal. Op de terugreis met Sijbrand Jans Keyser in de wagen sprak deze van de wijze waarop mijn pastorie verbouwd kon worden voor Bakels (bijzonder aangemam was't een en ander mij niet). 22 February 1879. Laatstleden vrijdagvoormiddag P. Boon en Job. Keyser hier geweest om't huis te bezien mett oog op bouwplarmen om 't huis voor Bakels in Augustus bewoonbaar te maken. Huizinga dacht daar duidelijk het zijne van. Nu kon het wel! 27 February 1879. Kerkeraadsvergadering. Op deze vergadering uitvoerige ge- sprekken (waaraan ikgeen deel mm) over de toekomstige verbouwing van mijner pastorij. Alle Diakens en Bakels mede, zullen a.s. maandageerts in- spectie komen houden Bakels wilde blijkbaar eene geheele vernieuwing). 21 Maart 1879. Kamerdag aan de Wtal. De verbouwing mijner pastorij druk besproken. Er zal ook een bovenvoorkamer gemaakt worden. 19 Juny 1879. Des morgens 10 uur P. Boon, J. Roeper en Klaas Pla vier hier om aan een aantal timmerlui, metselaars enz aanwijzingin loco te doen van de veranderingen die er aan de pastorij zullen plaats hebben, tot omstreeks 12 uur. 26 Juny 1879. Des mmiddagp Kamerdag aan de Wtal, de laatste door mij bijgewoond. Eleden werd het verbouwen der Pastorij aange- nomen door Rens Daalder als laagste inschrijver voor ruim 1100 gulden. De voordeur en de gang werden toen uit het midden naar de linkerzijkant verplaatst, zodat een ruime voor- kamer gemaakt kon worden. De aangebouwde zijkamer werd afgebroken en de buitenmuur gestuct. Hoe het gebouw meer naar achteren was ingedeeld is niet meer na te gaan, daar werd later een zaal van gemaakt, waarin men een kleuterschool ging houden. Een beschrijving van de verbouwing van de pastorie naar deze kleuterschool stond 3 augustus 1930 in de Texelse Courant. De Nutsbewaarschool, gevestigd in de voormalige Doopsge- zinde pastorie aan de Mhalderstraat, wordt Dinsdag weer geopend. Het gebouw werd onder leiding van de heer J. van der Pijl grondiggerestaureerd. Het was een heel probleem van de oude pastorie met haar ouderwetsche inrichting een behoorlijk schoolgebouw te maken, met ruime, frissche en lichte leslokalen, goed kleedkamers behoorlijke verwarming, Hygienische privaten enz. Daartoe uitgenoodigd, hebben we er gisteren een kijlje genomen. Men was nog met man en macht in de weer om op tijdgereed te komen. Men vindt de oude pastorie niet meer terug: bedsteden zijn weggebroken, kamers bijeen getrokken, wanden en plafonds verfrischt, vloeren aangelegd enz enz. Niets is mgelaten wat het jonge volkje dienen kan. Onwillekeurigschoten ons de eerste regels van dat aardige verschje van Holty te birmen: 'Hoe zalig wien eens jongens- kiel Nog om de schoud'ren glijdt'. 22 Historische Vereniging Texel Nummer 106, maart 2013 SiS/otffQ till ry. »<tn nt fafnsy 4y4p£»Sm,iicAj'/l¥/ay't Plattegrond Den Burg uit 1828 (fragment).

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 24