De Pastorie aan de Waalderstraat beschreven door dominee Huizinga De gang van de pastorij die mij weinig beviel is lang 35 treden De eerste kennismaking met zijn toekomstige woon- huis viel dominee Huizing niet mee. In zijn dagboek schreef hij op 24 november 1843 bovenstaande titel. In dezelfde regel vermelde hij ook dat de tuin 30 treden lang en 35 treden breed was. Dominee Huizinga zou vanaf 1843 tot en met 1879 met zijn gezin in dit huis wonen. Naar aanleiding van de aantekeningen in zijn dagboeken zijn er over deze pastorie diverse bijzonderheden naar voren gekomen die een goed beeld geven van die tijd, hoe het onder- houd gepleegd werd en hoe de dominee hiervoor af- hankelijk was van de kerkeraad. Kleine historie Op 21 juli 1769 kochten de Friese diakenen voor hun predikant het huis Waalderstraat 5 voor duizend gul den van Pieter Sijmens Graaf. De tuin grenst aan de Vermaning, zodat de leraar [dominee] nu via de achter- tuin de Vermaning kon bereiken. In 1772 verenigden de Friese en Vlaams-Waterlandse Vermaningen zich tot een Doopsgezinde gemeente. In 1790 kwam Sytze Hidzersz Hoekstra als Leraar der Doopsgezinden op Texel. Op 7 juni 1814 stierf Hoekstra na een diensttijd van ze- venendertig jaar. Huizinga: 'Nu werd het beroep opgedragen aan zijnen vori- gen kweekeling Hendrik Veenstra, thans te Ouddorp geves- tigd'. Hendrik Cornelisz Veenstra was geboren in 1777 in Oudesluis. Hij trouwde met Jannetje Sijbrands Koning (1772 - 1855), dochter van Sijbrand Koning (1728 - 1802), een van de rijkste mannen van Texel. Veenstra had rond 1800 als kwekeling gediend bij Hoekstra. Hendrik en Jannetje kwamen via Den Helder, Middelie en Ouddorp terug naar Texel. Huizinga: 'In 1843 legde hij zijn dienstwerk neder. Hij ver- trokmar Nieuwendam, waar hij vierjaar later overleed. In 1844 werd ik's mans opvolger'. Huizinga was zelf Doopsgezind leraar op Texel van 1844 tot 1879. Indeling van de Pastorie Uit de beschrijvingen komt naar voren dat er een voor- en een achterhuis was, met een gang in het midden. Er waren diverse kamers: een binnenkamer, een achterka- mer, het westelijke en het gele zijkamertjes, de voorka- mertjes en het bovenslaapkamertje. In veel kamers waren bedsteden. Natuurlijk ontbrak ook een keuken niet. Het gebouw was in 1769 zeker niet nieuw. Het werd onderhouden, maar niet ingrijpend verbouwd. Alleen werd boven de keuken een studeerkamerkamer ge- maakt. De achterkant van het huis is sinds 1852 onveranderd. Nummer 106, maart 2013 Onderhoudswerkzaamheden Wonen in een huurhuis valt voor de bewoner soms niet mee. Huizinga vroeg om verbeteringen, maar kreeg vaak niet wat hij wilde. Ondertussen moest zijn gezin zich behelpen in een oud en ondoelmatig ingericht huis. De Kerkeraad besliste. 30 April 1847. Des namiddags niet naar de Kerkeraadsvergaderingge- weest om druk werk, maar wel hoofdzakelijk omdat ik de vergadering een vrij woord wilde la ten over de veranderin- gen, die er aan mijne woning waren te maken. Ikhadge- sproken van een nieuwe studeerkamer, 2 ramen in de mid- delkamer, houten vloer in het zijkamertje, vernieuwing der muur van't schuurtje. Die Kerkeraad liet alleen doen wat echt nodig was, liefst met algemene stemmen. 16 Maart 1848. Pronk verldaart zich sterk tegen het stelsel van Gerrit List dat de minste reparatie van de Pastorij enz in de Kerkeraad bediscussieerd zou moeten worden. De zaden van twist en verdeeldheid schuilen maar al te zeer in de Gemeente. Historische Vereniging Texel Pastorie.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 21