De "Vrouwe Maria Antonia" duikt pas weer op in 1785 (na het einde van de Engelse Oorlog) in Rotterdam, maar nu met een andere schipper (Michiel Kragt). Een jaar later wordt Michiel Witte (Maghiel de Wit) weer genoemd in een register. Maar dat is dan ook het einde van deze grootschipper. In het register Impost Begraven is te lezen dat op 23 februari 1786 Maghiel de Wit is begraven in Den Burg. De laatste link met schipper Michiel Witte heeft te ma- ken met het schip waar hij vele reizen mee heeft ge- maakt Op 27 maart 1787 maakt de Amsterdamsche Courant melding van het volgende: "J. van de Brink, F.W Kirsch- baumenH. Snyders, Makelaars, Zullen op Maandagde 2 april te Amsterdam in't Nieuwe Heeren Logement ver- koopen: Een Extraordinair welbezeild drie Mast Eloeker Schip, genaamt de Maria Antonia, Schipper Pieter Gerrits, Lang 94 en 1 half voet, Wyt 25 voet 10 duim, Hoi 11 voet 9 en 1 half duim, 't Verdek 5 voet 4 duim; breeder by den Inventaris, en bericht by gemelde Makelaars, en bij Hylke Jacobs en Comp.Het zwaar vertimmerde en terugver- nieuwdschip werd verkocht voor3600,—15 Op 23 September 1788 wordt het schip, met dezelfde schip per, door dezelfde makelaars opnieuw verkocht, nu voor 2900,—. Ik heb me altijd afgevraagd waarom ik die drang naar het water heb, waarom voel ik me prettig op een schip, waarom trekt het water me. Na het onderzoeken van een gedeelte van het leven van mijn voorvader Michiel en straks misschien zijn vader Frans, beide grootschip- pers, weet ik het: het zit in mijn genen. Je weet pas wie je bent, als je je voorvaderen kent. Peter Witte Met dank aan: Dirk Tang, voor het maken van de foto's van het ver- hoor e.a. in de HCA archieven te Kew London Ineke Vonk voor informatie over zeebrieven en mon- sterrol. Bronnen voor dit verhaal: literatuur: M.D. Dijt en J.S.M. Dijt, Texelse geslachten 1 en 11, encyclopedic van Texelse Familienamen, Haarlem 1970 (deel I) en Augustus 1973 (deel II). Erik van der Doe, Perry Moree en Dirk J. Tang: Sailing Letters Journaal IV, Degekaapte kaper, Brieven en scheepspapieren uit de Europese Handelsvaart, Hoofdstuk 5, De behoeftige kreeften- haler ondersteund, Walburg Pers, 2011 P. van der Eyk en D. Vygh (te Leiden) en J. van der Burgh en Zoon (Amsterdam) Nieuwe Nederlandsche Jaarboeken of ver- Notitie in Scheepvaartmuseum volg der merkwaardigste geschiedenissen die voorgevallen zijn in de Vereenigde Provincien de Generaliteitslanden en de volkplan- ting van den Staat, Achtiende deel, tweede stuk MDCCLXXXIII, Leiden 1783 Roelof van Gelder, verslag van een inventariserend onderzoek naar Nederlandse brieven in het archiefvan het High Court of Admiralty in The National Archives in Kew, Groot-Brittanie, Den Haag: Koninklijke Bibliotheek 2006, K. Heeringa, J.G. Nanninga, Bronnen tot degeschiedenis van den Levantschen handel, Grote Serie, vier delen, Den Haag, 1910 Th. van Heerwaarden en Jac. Zijm, DTB RK, D.1647-1812, Rijksarchief Noord-Holland Professor Hipp, commencement of his mercantile career, in the House of Messrs. Otto Franck and Co. Leghorn Redfield New York, 1854 Vincent Nolte, Fifty Years in Both Hemispheres, of the life of a former Merchant, Chapter One, 1792 C.J. Reij, C. Hooger- heide, C.G.J, van Empel, Boerderijenboek, Geschiedenis en naamgeving van a lie boerderijen op Texel hun eigenaren en bewo- ners, Schoorl, 1998 H. Wormsbacher, Klapper op de Impost op het begraven van Texel, Register op de impost op het begraven 1752-1805 RA.39-41, Arnhem, juni 1981 Kranten: Amsterdamsche Couranten periode 1760 - 1888 Rotterdamsche Courant periode 1785 - 1787 Noord-Hollandsche Couranten periode 1780 - 1787 Middelburgsche Courant 1783, nummer 93 van 5 augustus 1783, biz 2 Archieven: Gemeentelijk Archief Amsterdam (GAA) Nationaal Archief Den Haag (NA) Koninklijke Bibliotheek Den Haag (KB) National Archives Kew (bewaarplaats van de High Court of Admiralty Archieven) Nederlandse Sonttabellen De Deense Sontregisters De Paalgeldregisters de Cherteparthijen. Andere bronnen (inclusief internet) Wikipedia, met informatie over ondermeer de Kaapvaart en de 4e Engelse Oorlog Rapportage SailingLetters, Verslag van een inventariserend onderzoek naar Nederlandse brieven in het archief van het High Court of Admiralty in The National Archives in Kew, Groot-Brittannie Dr.K.Heeringa, (digitale) bronnen tot de geschiedenis van den Levantschen Handel, derde deel: 1727 - 1765 en vierde deel1765 - 1826, uitgeverij Dr J.G. Nanninga, 's Graven- hage 1964 18 Historische Vereniging Texel Nummer 106, maart 2013

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 20