Venter Cornells en Mathilda begonnen vanuit een huisje aan de Hollebol in Den Burg met de verkoop van huishou- delijke artikelen. De nieuwbakken zakenman ventte deze uit in twee manden, bungelend aan een halsjuk. Hiermee liep hij blijmoedig naar De Waal, Oudeschild en Den Hoorn, bracht er zijn nieuwtjes en verkocht er zijn koppies en skutteltjes. Men zegt dat hij even de tijd nam voor mensen die een officieel document moesten versturen. In ruil voor een bakkie koffie, hielp hij met schrijven en invullen. 'Een echt ministertje', knikten zijn klantjes dan. Later kochten Cornelis en Engel Ma thilda een winkel/woonhuis in de Warmoesstraat - de Kleine Bazar - en stond er een ketje in de stal. Voortaan ging de minister het eiland rond op de bok van een kar met vakjes en laden, waar van alles in te vinden was. Lonten en glaasjes voor de petroleumlamp, knijpers, waxinelichtjes, weckflessen en ringen, kopjes en thee- potjes. Als een volleerd marketeer adverteerde hij in de Texelse Courant als 'de minister van potten en pannen'. Moeder de vrouw beheerde de winkel en baarde in twintig jaar tijd tien kinderen. Familiebedrijf In later jaren gingen met name de zoons Frans en Dirk, rechtstreeks van de lagere school, met paard en wagen de boer op om te venten. Van de meiden nam Corrie de winkel van haar moeder over en foeterde op haar vader als hij de mooie serviezen per kopje verkocht. Frans en Hans namen na de tweede wereldoorlog geleidelijk het familiebedrijf over. Het ketje van de minister ging defi- nitief op stal; Frans haalde na de oorlog zijn auto onder het hooi vandaan en begon een bloeiende ventpraktijk in Eierland. Dirk begon zijn eigen zaak. Herinnering van de vuurtorenwachter Voormalig vuurtorenwachter Postma herinnert zich nog als de dag van gisteren hoe Frans bij hem het erf op reed: "We kwamen in 1958 van Ameland naar Texel en betrokken daar het witte huisje bij de vuurtoren. Een prachtige plek, maar een eind overal vandaan. En een auto hadden we toen niet. Onze buurvrouw zei: 'als je nog spullen nodig hebt, wacht dan maar even. De mi nister zal wel gauw langskomen'." En dat gebeurde. Het huisje waar Postma met zijn vrouw en twee kleine kin deren introk, was ruimer dan ze gewend waren. Vooral de keuken oogde nog leeg. De aangekondigde venter bleek opmerkelijk veel handige zaken in zijn wagen te hebben; moeder Postma was er blij mee. Ten afscheid zei ze: "Wanneer bent u er weer, mijnheer De Minis ter?" Frans Witte had zich goedmoedig bekend ge- maakt onder zijn eigen naam. "Mijn vrouw schaamde zich rot," weet Postma nog. Frans Witte, de Oosteren- der 'minister', kwam nadien elke twee we ken langs, "al- tijd met iets wat speciaal mijn vrouw goed kon gebrui- ken," besluit de oude vuurtorenwachter waarderend. Wat weet u nog van de minister en zijn zonen en doch- ters? We zijn blij met alle herinneringen en verhalen! Bel Joke Witte (van Duw Cdr) 06 10571271 of Els Witte (van Dirk Czn) 06 222 38 159 of stuur een briefje naar Achterom 27, 1791 AN Den Burg. We bellen, of komen even langs. Els Witte van de minister Extra openingstijden in 201 3 archief Gemeente Texel Iedere eerste donderdagmiddag van de maand van 14 tot 16 uur is de archiefbewaarplaats van de gemeente Texel (het gemeente archief) speciaal voor leden van de Historische Vereniging Texel extra geopend. Dat is dus op 4 april, 2 mei. 6 juni. 4 juli, 1 augustus, 5 September, 3 oktober, 7 november en 5 december 2013. Nummer 106, maart 2013 Historische Vereniging Texel 11 De Kleine Bazar in de Warmoesstraat. (coll. Historische Vereniging Texel) De minister 'van potten en pannen' ventte met zijn ket en wagen op het eiland. (coll. fam. witte)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 13