cipe en de uitwerking van het fenomeen partenrederij, Bron: Oud Notarieel Archief Texel (kopieën in de biblio- vaak gestart in kleine kustdorpen als Den Hoorn. theek van de Historische Vereniging Texel) Maarten 't Hart Loodsen in 1 799 Naar aanleiding van het zeer interessante artikel 'On meedogende kaping van Texelse loodsen' van Dick Meurs in nummer 100 van de Historische Vereniging Texel, heb ik enige opmerkingen en aanvullingen hierop. Complot Zelf geloof ik niet zo in een complottheorie. Regelmatig werden onder de kust Nederlandse vissers gekaapt door de Engelsen. Daaronder zullen ook wel veel loodsen zijn geweest. Immers als er niets viel te loodsen werd veelal het beroep van visser weer uitgeoefend. De door de Engelsen gekaapte vissers en andere zeelieden bleven vaak jaren in gevangenschap. Als de Engelsen in het geheim aan land zouden zijn ge komen en loodsen van Den Hoorn hebben overgehaald om mee te gaan, hoe houd je dat dan geheim op een ei land met een kleine leefgemeenschap? Bovendien zou den deze loodsen na terugkeer op Texel en na de aftocht van de Engelsen als landverraders zijn beschouwd. De Bataafse regering heeft tenslotte ook, na de mislukte in vasie van de Engelsen en Russen, korte metten gemaakt met verscheidene officieren en manschappen van de Ba taafse vloot onder schout bij nacht Story. Deze mensen hadden eigenlijk, gedwongen door de omstandigheden, voor de hand liggende kleine vergrijpen tegen de staat gepleegd. Het loodsen bestaat voornamelijk uit voortdurend rou tine opdoen in het vaarwater waarvoor je geadmitteerd bent en als je lange tijd niet in dat vaarwater geweest bent, dan ben je als loods waardeloos. Juist aan het einde van de 18e eeuw veranderde het vaarwater sterk. Het Landsdiep was erg aan verontdieping onderhevig en boog westelijk af, terwijl het Schulpengat steeds belang rijker werd. Bovendien, waarom zouden de Engelsen, die een zeer grote navigatorische kennis bezaten, ver trouwen op een gevangen genomen Texelse loods? Hij kon hen immers zonder dat ze dat wisten omhoog laten lopen, wat het einde van het schip zou betekenen. Kolff Al ruim van te voren hadden de Engelsen aangegeven zelf over voldoende loodsen te beschikken om de Texelse rede aan te lopen. Kapitein Kolff (Utrecht, 68 stukken) schreef in zijn dagboek, dat al in 1797, net voor de slag bij Camperduin, de Engelsen regelmatig met hun fregatten het zeegat invoeren. Ook in augustus 1798 meldde Kolff, toen hij met zijn schip als buiten wacht op de rede ten anker lag ter hoogte van de batte rij de Unie bij de Helder, dat de Engelse fregatten zich tot binnengaats waagden. Volgens Backer Dirks had men tot half augustus 1799 nog alle boeien in Zeegat naar Texel laten liggen. Na 11 augustus werd een gedeelte weggehaald, maar er la gen er nog voldoende om de vijand van dienst te zijn. De Engelsen hebben dus alle tijd gehad om het vaarwa ter te verkennen. De Rug De dag voor de landing in 1799, heeft men nog wel ge probeerd de doorgang bij de zuidelijke punt van de Rug, ongeveer ter hoogte van Huisduinen, te blokkeren met vaartuigen met stenen, maar daar bevond zich toen al een aantal Engelse schepen. De Rug was een uitloper van de Haaks die vrij dicht onder de kust van Huisdui- Nummer 102 maart 2012 Historische Vereniging Texel 29 Op deze kaart is goed de uitloper van de Haaks te zien. De noordelijke punt werd De Rug genoemd en dwong de scheepvaart dicht onder de Helderse wal. Detail van een kaart uit 1825, gegraveerd door C. van Baarsel en Zn. coll. Westfries Archief te Hoorri

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2012 | | pagina 31