J derwerpen probeerden de redacteuren en illustratoren de nationale verbondenheid te stimuleren.19 De schoolplaat "Ter Wilvischvaart" valt onder het thema dagelijks leven. Andere platen in deze categorie zijn on der andere: "de Hunebedbouwers", "Een Stad in de Mid deleeuwen" en "De Hanzestad Kampen". Tot 1971 is de schoolplatenserie Schoolplaten voor de Vaderlandse Ge schiedenis vernieuwd en bijgewerkt.20 bloederige bedrijfstak niet gruwelijk is afgebeeld. Er is geen bloed te zien, terwijl de walvis veel harpoenpunten in zijn lichaam heeft. Op de achtergrond zie je het slachten/verwerken van de walvissen. Hierbij zijn ook geen bloederige details waar te nemen. En wat te den ken van de aanval van de ijsbeer. De liggende man heeft nog geen schrammetje en de messteek in de beer geeft ook geen bloedspoor! "Ter Walvischvaart" Op de afbeelding is de Hollandse walvisvangst uit de 17e eeuw te zien. Vanaf 1612 gingen de Hollanders op walvissen jagen in de wateren rond het eiland Spitsber gen. Tot de jaren vijftig van de 17e eeuw vertoefden de walvissen in de baaien van dit eiland. De Hollanders hadden een nederzetting op Amsterdam eiland, een ei landje aan de noordwestkust van Spitsbergen. Deze schoolplaat is een goed voorbeeld hoe een best wel De schoolplaat wordt door de schrijvers in de toelich ting aangekondigd met: "Dezeplaat kan voor de onder wijzer een geschikt hulpmiddel zijn, om de kinderen een indruk te geven van de kloeke ondernemings- en handels geest onzer vaderen in de eerste helft der zeventiende eeuw".21 De inleiding van de toelichting geeft een uitvoerige be schrijving van de Nederlandse walvisvaartgeschiedenis. In de herziene uitgave van 1946 worden de plannen om weer Nederlandse schepen ter walvisvangst te laten uit varen aangehaald: "Dank zij de ondernemingsgeest van Ter Walvischvaart. Coll. Familie Vonk 19 Wessels, L.H.M. e.a., 'Casus, Verbeeld verleden. Schilderijen, schoolplaten en monumenten als uitingen van nationaal gevoel' 159. 20 Wessels, L.H.M. e.a., 'Casus, Verbeeld verleden. Schilderijen, schoolplaten en monumenten als uitingen van nationaal gevoel' 129. 21 Wagenvoort, H., Moerman, J.J., Ter Walvisvaart (Groningen 1946)3. 14 Historische Vereniging Texel Nummer 101 december 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 16