Zegt Marius: Bakker waai op waai neer', 't Was er eentje van Waaijop. Diek Verstegen was bij Elly van Fried aan het werk. Het was een op en top vakman. Hij keek er na: die bocht zo en die aare bocht zó. Hij hoefde niet te me ten, maakte alle bochten in één keer precies pas en legde het neer om te monteren. Het werd koffie tijd. Elly vroeg: 'Wil u koffie, meneer Verstegen'? 'Néé', zei hij'en sèèg maar Diek. En néé, ik moet gien koffie. Sukelademellek graag. En ik lóóp ien op ien'. Fraagt Elly: 'Wot is dot, ien op ien'? 'Dot is ien skeppie suker en ien skeppie sukelaad'. Elly: 'Ik hod 't met 'n skeutje koffieroom onmaakt. Nou, denk ik, ik sèèg niks, fiend die ouwe veul lek kerder netuurlijk'. Seit Verstegen: 'Wot hei je d'r in? Dut moet ik niet'. Elly: 'Kei je nagaan, hod ie zó deur'! Verstegen: 'Olliênig ien skeppie sukelaad, ien skeppie suker en hééte mellek'! Elly Schagen vertelt: 'Ik ben gebore in 't rooie dorrep Ouweskil. Beena iederiên wos foor de PvdA. 't Leefde deer erreg os ze moste te stemme. D'r stinge ollegaar dinge oppe stréét skreeve, zo van stem die of die. Ik sot doe oppe LHHS same met Jozien, die tante teuge me sèègge most. Wee hèèwwe deer doe op 't bord skreeve: 'Stem op Drees zonder vrees wont Romme ken ööns verdomme'. Wiere wee na de dirrektriese stuurd. We wiere fan skool stuurt. Wee na de fietsestalling om ons te ver- klééde, wont je mocht niet in 'n broek op skool komme. Dus rokkie uut en broek an. Doe we net klaar ware, moste we toch weer birrne komme en dus hup uut de broek en de rok maar weer an'. Toen Silvia Kleeve, dochter van het hoofd der lagere school aan Oudeschild, thuis bij Hilly Vlas naar de w.c. moest, wist ze niet wat ze zag: een ouderwetse plee met een emmer. Dat was ze thuis niet gewend. Toen ze terug was vroeg ze verbaasd: 'Bewaare jul lie die dinge'? Jim Schagen had een oproep gekregen voor de mi litaire keuring in Amsterdam. Ze gingen met een groepje Teseelaars met de trein. Bij het naderen van station Schagen klonk de stem van de conduc teur: 'Schagen uitstappen'! Zegt Jim: 'Hoore jullie dot? Skaage uutstappe'! Hij stapte uit de trein en is naar huis terug gegaan. Gerrit Eelman vertelde het volgende over zijn TESO tijd: 'Komme d'r wot mèènse met kienders, die wille on de ferkeerde kónt de bóót op. Dot mocht doe niet, omda t doe nag on de Helder en op Tessel de kaartjes contro- leerd wiere. De lööpers mochte olliênig on de rechter- kont bee de controle de bóót op. Of dot 'r mee te make hod weet ik niet, maar ik wos doe nag Dikke Gerrit. Komt een koppeltje monne, vrouwe en kienders on de linkerkont de brug op. Ik sting bee de skuuf en 't hek- kie wos dicht. Doe roept 'n mon uut de hoogte - hee was langer don mee maar iegelijk dik - 'Wil je't hek- kie opendoen'? 'Néé', sèèg ik, 'wont dot mag niet. Jullie moete rechts, deer is de opgang, deer moet je de kaartjes siên late foor de controle'. Fraagt ie weer of 'k het hek ope ken doen. 'Nee, dot doen ik niet, 't mag niet en rechts is de opgang'. Begint ie te skelde en hee sow mee wel d'r es wot an- doên. 't Wos dut en dot en d'r bleef niks fan me over os ik het niet dee. En doe kwam-ie na beneden holle, 't reedek op en doe sow ie me wel effe fien make. Don is ie bee me. Ik steek mien hand op en sèèg: 'Wicht ef- fies, je mag derekt, maar ik wil eerst es wete weer je lèègge wil, wont deer houw ik wel rekening mee, zó is dot hier, de klant in koning'! Sien hönde fiêle slap be neer sien bost, hee draaide 'm om en hee riep: 'Jonges, ga maar na de are kant'. De koster van de Wéélder kerk doet alvorens hij de kerk na de dienst sluit een rondje om te kijken of er geen voorwerpen of kleding zijn achtergebleven. Op een dag vond hij een bovengebit op de achter ste bank. Hij bekeek het van alle kanten en wist maar één goede oplossing: liggen laten! Net toen hij de sleutel uit de kerkdeur haalde kwam er een vrouw aanhollen die hem vroeg: 'Hei je ok 'n gebit fonde, 'n bovegebit'? 'Jajik méns, maar dot is toch niet van jow'? 'Nee, 't benne de tonde fon me mon. Die neem ik uut voorzorreg mee, aars vreet ie in iên keer de hééle koektrommel leeg'. Een van de jongens van Boks had te diep in het glaasje gekeken en moest nog met de auto van De Koog naar Den Burg. Hij dacht dat het maar het beste was om door het bos te rijden. Als hij de Grensweg afrijdt, wordt hij bij Catharinahoeve aangehouden door de politie, die juist daar bezig is met controle. 'Heeft u gedronken meneer, en hoeveel heeft u er gehad'? 'lentje'! 'Eentje maar? EI bent nogal beschonken, heeft u er echt maar eentje gehad'? 'Ja, ik hèèw d'r maar ientje hod; de rest most ik zellef betale'! Gerard Kuip en Simon Dros 32 Historische Vereniging Texel Nummer 100, september 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 36