Tessels Prate Heintjevaar Willem Boon was een lange kerel en er was geen passend bed voor hem te koop. Daarom had hij het bed aangepast en zei hij trots: 'Ik hèèw 'n bèèd met 'n skuufie'. In de verkeringtijd ging Willem Boon met zijn meisje en een stel vrienden en vriendinnen wekelijks naar de bioscoop. Ze hadden afgesproken dat ze om de beurt zouden trakteren. Toen Willem aan de beurt was had hij een doosje chocolade hagelslag en riep gul: 'Neem d'r gerust twie'l 'Ach gij, ach gij', zei Jan Rey. 'At 'n hering op toen-ie dóót wos en 'n mispel toen-ie ferrot wos'. Marius Ellen uit Oosterend was zijn auto aan het schoonmaken. Bakker komt op de fiets langs en roept plagerig te gen Marius: 'Zó, Marius Kedarius'. Theo Backer bekeek een groot aantal op Texel ge bruikte woorden en uitdrukkingen en vroeg daar over een aantal Texelaars bijna het hemd van het lijf. Te beginnen met dit nummer schotelen we u in korte brokjes de resultaten daarvan voor. De aweseersokke onhebbe, haast hebben, er de sokken in hebben, is de enige door mij besproken uitdrukking die deels uit het Frans komt. Van Dale: avanceren, vooruitkomen, opschieten. Af geleid van het Franse 'avancer'. De uitdrukking bleek heel populair te zijn en de woordbekendheid bij geïnterviewden was 100%. Geen enkele geïnterviewde echter kende de verkla ring 'pantoffels' die het Tessels Woordenboek geeft. De uitspraak van alle geïnterviewden was 'affese- ren'. Het woord komt in allerlei vormen in Nederland voor. Het Brabants kent: affeseerbessum, grote be zem, en ook de affeseerschoene antrekke, opschie ten, haast maken. Bij geïnterviewden hoorde ik ook regelmatig 'affe- seerskoene' en 'affeseerkoese'. De heer Van Splun- ter had zelfs wel eens een keer 'affeseeriezers' ge hoord, maar hij wist niet meer wat er mee bedoeld werd. Ik dacht even aan schaatsen, de heer H. de Graaf suggereerde 'hoeven'. Ook met de dia lectgroep kwamen we er niet uit. Conclusie: 'Aweseersokke onhebbe' ben ik in de door mij geraadpleegde naslagwerken niet tegen gekomen. De woorden zijn niet puur Tessels, de uitdrukking misschien wel. Theo Backer Nummer 100, september 2011 Historische Vereniging Texel 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 35