24 November 1843 De gang van de pastorij, die mij weinig beviel, is lang 35 treden, de tuin is 30 treden lang en 35 breed. 23 Augustus 1844 Dominee H. Veenstra hier koffij gedronken. Veel ge sprekken. De tuin doorgewandeld. Hij wijst mij dena men der hoornen aan. Hij had ze allen zelf bekostigd. Veenstra, de voorganger van Huizinga, was jaren lang de enige doopsgezinde predikant op Texel ge weest. Hij woonde in de pastorie en onderhield de tuin, net als Huizinga dat deed. Niet alleen in zijn dagboek noteerde dominee Hui zinga de bijzonderheden van de tuin, ook in een briefwisseling met zijn schoonouders op 't Hooge- zand wordt de tuin vermeld. Huizinga schreef zijn schoonouders over de problemen met sommige ge meenteleden die hem redenen gaven om na te den ken over vertrek van Texel: Burg op Texel, 31 October 1844 Mijn tuin is meerendeels nieuw aangelegd. Een arbei der heeft daartoe omstreeks 14 dagen besteed, 14 st. per dag. Dikwijls heb ik dat werk gedacht (ik begon er mee vöör de troubles alhier, en moest het nü ook voleinden, anders was ik het misschien nog niet be gonnen) dat ik het welligt voor een ander deed, of het zoo zijn zal, dat wij weinig genot daarvan zullen heb ben, moet de tijd leeren. Hulp bij het tuinieren Het was voor Huizinga onmogelijk al het tuinwerk zelf te doen. Hij huurde daarvoor achtereenvolgens deze arbeiders in: Jakob Teekes [van Grouw]11, Ja- nes Kalf, Adam Kalf, Wouter Verwey, Pieter Dirksz Kalf, Dirk Kalf, Koen Kalf, Klaas Smit, Jan Smit, Cornelis Geertsz Kikkert, Jakob Koorn, Lodewijk Gielis, Simon Bakker, Jakob List. 16 Februari 1849 Pieter Kalf neemt alle tuinarbeid voor 't gansche jaar aan voor 14 gulden. Ondanks de tuinhulpen ging het met het onder houd soms niet zoals de bedoeling was. Na de jaarlijkse reis door Groningen wachtte een teleurstelling: 1 Juni 1878 Afreis met Flevo, met Ada in de haven Texel. Met de diligence reden wij naar huis. De tuin volleedig met onkruid bezet. Dat voorjaar was Jakob Koorn aangenomen voor het tuinwerk, maar die was al voor het vertrek van de familie Huizinga ziek door pijn in alle leden. Dat verklaart waarom hij het werk niet gedaan had. Dan een ander gezocht: Aquarel van de achtertuin door dominee Bakels omstreeks 1 880. (part, coll., foto wilma Eelman) Nummer 100, september 2011 Historische Vereniging Texel 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 21