lende torens en in Den Burg en Oudeschild luid den de kerkklokken.28 Simon Daalder was van 14 tot en met 16 oktober in dienst geweest als ordrenans met de komst van de keijser. Wachters op de torens en ordonnansen, we zien hier het aspect van de communicatie, voor mensen uit het tijd perk van de mobiele en looptelefoon nog nauwe lijks voor te stellen! Hiermee hebben we het kostentotaal van 1646 gul den globaal verantwoord. Het blijkt dat zeer veel Texelaars, alsmede enkele leveranciers van de over kant, van het keizerlijk bezoek hebben geprofiteerd, maar het alreeds in slechte economische omstan digheden verkerende eiland is er beslist niet beter van geworden. Gerrit Gerrits GAT Gemeente-archief Texel NHA Noord-Hollands Archief in Haarlem Geraadpleegde literatuur: A.J. van der Aa, Biographisch Woordenboek der Ne derlanden, Amsterdam, 1969 Dominee in de tuin Somtyds waait het hier zoo geweldig, en de grond is zoo los, dat degroentens, die de Predikant op de ééne plaats van zyn tuin zaait, op de andere plaats opkoo- men. Dit schreef Pieter van Cuyck in 1789 over het dorpje De Koog. Voor een dominee, maar ook voor een schoolmees ter, was het belangrijk dat bij het woonhuis een moestuin hoorde, waar verse groente kon worden verbouwd. Er was in die tijd geen regelmatige groen- tehandel op Texel, wat men niet zelf verzorgde, kon men niet kopen. Zo was het ook bij de doopsgezinde pastorie in de Waalderstraat in Den Burg. Dominee Huizinga, be kend om zijn uitgebreide dagboeken, schreef regel matig over de werkzaamheden in die tuin en de hulp die hij voor dit werk inhuurde.1 Dominee Huizinga woonde van 1844 tot 1879 in de pastorie. Na zijn eerste kennismaking met Texel noteerde hij: Dr.J. Belonje, Napoleons plan van verdediging voor Vlieland en Terschelling in: De Miedbringer (Stich ting ons Schellingerland), extra nummer 78, december 1982 Correspondance de Napoleon ler, Parijs, 1867. Dictionnaire de biographie Frangaise, Parijs, 1954. Dr.M.D. Dijt en Mr.J.S.M. Dijt, Texelse Geslachten, deel II, Haarlem, 1973 C.E Gijsberti Hodenpijl, Napoleon in Nederland, Haarlem, 1904 R.M. Haubourdin e.a., De Physique Existentie dezes Lands. Jan Blanken (1755-1838), Beetsterzwaag, 1987 D.C.A. van Hogendorp, Mémoires du Général Dirk van Hogendorp, 's-Gravenhage, 1887 EL. Baron van Hogendorp, Dirk van Hogendorp, zijn leven en werken In: Mars et Historia, 31e jrg. no.l januari-maart 1997 Nijhoffs Geschiedenislexicon Nederland en België, Den Haag/Antwerpen, 1981 Petite Larousse lllustrée, Parijs, 1906. Albert Schuermans, Itinérairegénéral de Napoleo- nIer, Parijs, 1908. Charlotte de Sor, Napoleon en Belgique et en Hol- lande, Parijs, 1839. 28 GAT 88 I Dépenses imprévues 1 6-17 De pastorie in de Waalderstraat (colt. hvt) 16 Historische Vereniging Texel Nummer 100, september 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 20