1813 gen niet tegen. Als voorbeeld noemen we rekening 402: P. Vlaming. Gewerkt aan de eerboog opgerigt voor zijn maiietijd den Keijzer Napolion tot 4 Sept. gewerkt elf dage met twee knegten f37.14.0. De post eten en drinken is nogal samengesteld. Er zijn allerlei rekeningen met niet te grote bedragen van mensen die ergens gegeten hebben, kennelijk in de tijd dat ze gerekwireerd warenbijvoorbeeld met het schip of paard en wagen; ook de eerder ge noemde dragonders vallen onder deze categorie. Het zijn de rekeningen voor koffie, bollen en jenever. Daarnaast zijn er vier notas die samen dik 200 gul den bedragen. Het betreft de rekeningen van Schimmelpenninck Kruimel, A. Simons en Louis Pool Comp., allemaal te Amsterdam. Het betreft leveringen van dranken (Bourgogne, Madera, Frontignac, Rhijnse wijn, Conjaque bran dewijn en oranje Curasao) en verder etenswaren (een pastei van zeven patrijzen en truffels, een osse- haas in glas, twee kalkoenen, vijftien pond kalfsrib, een amandeltaart, spritsen, sneeuwballen, een ap peltaart, collumbijntjes,27 potten met rozebottels en abrikozen, pistachenoten, ulevellen, beste snip- pers en kaneel). Grappig is dat ook de verpakking 1 Aarde Pan en Deksel) in rekening wordt gebracht. Bij al deze delicatessen komt nog een rekening van Sies Stark van 70 gulden voor 2000 oesters. Kennelijk zijn al deze zaken bestemd geweest voor het déjeuner a la fourchette dat men de keizer en zijn gezelschap wilde aanbieden, niet beseffende dat Na poleon geen grote eter was en zich bovendien voor eten ternauwernood tijd gunde. Het zal de heren van het gevolg verdroten hebben! Wat er met de bestelde heerlijkheden gebeurd is, vermeldt de geschiedenis niet. Wellicht hebben de heren van de municipale raad na terugkomst van hun audiëntie in Den Helder zich er over ontfermd. Men mag hopen dat ze sterke magen hadden, want de eerste zending van bakker Louis Pool in de Nes te Amsterdam werd al op 3 oktober verstuurd. De volgende dag begonnen de pastei, ossehaas en kal koenen al hun reis per beurtschipper naar Texel. Wat we ons in moeten denken bij de rekeningen voor het vervoer per schip, het vervoer van burge meester en municipale raad naar Den Helder, als mede het overbrengen van de twee schapen is dui delijk. Maar daarnaast zijn er nog 22 rekeningen. Uit sommige ervan blijkt dat men wel degelijk op 16 oktober naar Den Helder is gevaren, maar de meeste scheepseigenaars schrijven alleen van 13 tot en met 16 oktober in dienst te zijn geweest. De weduwe Hertje Dogger heeft twee dagen haar jacht ter dispositie gegeven. We vermoeden dat men erop rekende keizer en ge volg te moeten vervoeren en verder lagen er waar schijnlijk op Texel en in Den Helder boten klaar om eventuele berichten over te brengen. In het totaal zijn er 25 rekeningen betreffende schepen en hun bemanningen. Het vervoer met paard en wa gen is eenzelfde verhaal. Enkele zijn we in het bovenstaande al tegengekomen. Er zijn in het to taal dertig rekeningen in deze categorie en het is moeilijk te zien of men alleen maar gerekwireerd was op een bepaalde plaats of dat men ook werke lijk gereden heeft. Wel waren er rijtuigen of alleen paarden paraat in de verschillende dorpen. Ook dit moet met de communicatie te maken hebben ge had. Er is 220 gulden uitbetaald aan zeventien ver schillende personen die alleen maar in dienst waren geweest voor vier gulden per dag. De meeste van hen van 13 tot en met 16 oktober; zij gingen dus met zestien gulden naar huis; geen slecht bedrag voor die tijd. De laatste categorie betreft de post diversen. Hier onder vielen de reeds genoemde lammeren. Op de kerktorens in Den Burg en Oosterend waren wach ters geplaatst. Vlaggen wapperden van de verschil- De Schans in 1 81 3. (tek. Gerrit Gerrits, coll. Maritiem en Jutters Museum) 27 Columbijn: 18e eeuwse koek op basis van 20 eierdooiers, 20 geklopte eiwitten, 2 pond witte suiker, voldoende tarwemeel, wat ciroenrasp en kaneel Nummer 100, september 2011 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 19