Nu volgde de inspectie van de forten. De Redoute, met nabijgelegen batterij op de dijk, en de Lunette waren in oktober 1811 in aanbouw. De wallen van de forten waren in ruwbouw klaar en van hoger hand was er geklaagd dat het graafwerk voor de poort van de Redoute niet opschoot. De omgeving van de forten was van tevoren opgeruimd en bij beide forten was aandacht besteed aan noodbrug gen.16 Op de Schans, in de Franse Tijd Fort Central gehe ten, werd de sleutel van het fort aan de keizer aan geboden door garnizoenscommandant baron Peug- net. Deze kolonel bewoonde net als generaal Amey een op kosten van het eiland gemeubileerd huis in Den Burg. Op de Schans moet men ten tijde van het bezoek van Napoleon bezig geweest zijn met het verbre den en ophogen van de hoofdwal, alsmede met het aanleggen van de nieuwe buitenwerken: een rave lijn en een enveloppe met twee grote wapenplaat sen, zaken die door de keizer zelf geïnitieerd wa ren. Charlotte de Sor eene aanzienlijke Fransche dame, die het hof op den tocht door Holland volgde, maar er geen betrekking bij bekleedde17 beschrijft het keizerlijk bezoek aan Texel als volgt: Zijn bezoek aan dit belangrijke eiland is lang en nauwgezet geweest. Sedert twee jaar is men er bezig met de uitvoering van grote werken; begonnen maar niet voltooid onder koning Lodewijk. Het zijn vooral de vestingwerken die de aandacht van de keizer heb bengetrokken: "Hier", heeft hij gezegd, "doet men rustig aan, maar men doet het goed en betrouwbaar. Hij liet zich als goed en vriendelijk kennen zowel aan de kleinen als de groten; ook was hij zeer tevreden om dat hij niets anders dan blijde gezichten ontmoette.18 Na de inspectie van de forten was de keizer te paard gestegen en reed stapvoets door Oudeschild. Alle huizen waren hier met bloemkransen en vlag gen versierd. Hier heeft burgemeester Reinbach de gelegenheid de keizer toe te spreken. Het is jam mer dat we Reinbachs tekst niet kennen. Alle toe spraken van de burgemeesters moesten namelijk van te voren goedgekeurd worden en vele ervan zijn in het archief nog terug te vinden, maar de Texelse is er helaas niet meer bij. Oudeschild, een voor die tijd zeer grote haven, was een belangrijk strategisch object en al snel na het bezoek aan Texel schrijft de keizer voor dat de haven een zware om walling moet krijgen met vier bastions en een bat- terij voor vier zware stukken geschut rechts van de havenmond.19 Daarna gaat het gezelschap in volle galop over de dijken weer terug naar de Hors. Dat de keizer vol gens overlevering nog op Brakenstein gegeten zou hebben, is gezien het tijdsschema vrijwel niet mo gelijk. Van het Marsdiep vaart men naar het Schulpengat dat verkend en gepeild moet worden met het oog op te bouwen verdedigingswerken. Dat gebeurt als de keizerlijk barkas ter hoogte van paal 3 ligt en leidt uiteindelijk tot het aanleggen van fort Falga in de duinen, ongeveer op dezelfde hoogte. Van Hogendorp beschrijft deze zeereis.20 Hij bevond zich in de barkas van Napoleon die over zijn eskader wilde spreken. "Ach!" zei admi raal De Winter met grote onbevangenheid, "Sire, spreek niet over uw flottielje; het beste zou zijn het in brand testeken". Hij zat naast de keizer die hem half boos, half lachend in het oor kneep en zei: "Ah, coquin!" (rakker). Op de terugweg raakte de boot in de mist en men verloor het zicht op de kust en de andere boten. Gelukkig was er een kompas aan boord dat echter niet goed werkte door de vele degens die gedragen werden. Pas nadat deze naar de voorplecht waren gebracht functioneerde het kompas en koerste men terug naar Den Helder. Dit waren spannende ogen blikken, want er lag altijd een Engelse kruiser op wacht voor het Marsdiep en de geschiedenis had hier gemakkelijk een andere loop kunnen nemen! De volgende dag, donderdag 17 oktober, kent ook nog een Texelse episode. Om 11 uur 's ochtends geeft de keizer audiëntie in Den Helder. Het is vrij zeker dat burgemeester Reinbach en de leden van de municipale raad op deze audiëntie aanwezig zijn geweest. Er zijn rekeningen van A.Vermeulen en Adam Kalf die 's nachts met hun wagen naar de haven zijn geweest met de burgemeester en de municipale raad.21 Verder is er een rekening van Gerrit Geus voor een gedaane vragt na 't Nieuwe Diep met Zijne Edele benevens de vrederegter en de leede van de Munisepaliteijdsraad over zaaken van Aanbelang om Zijne Majesteijd den Keijzer te spree- ken ,22 De burgemeester doet daar nog een declara tie bij voor rijskosten en verteering met eene commis sie uit den Municipalen Raad naar Den Helder, ten eijnde bij Zijne Majesteit audiëntie te vragen en eene memorie betreffende de belangen van het Eijland in te 13 16 NHA als voetnoot 13 17 Gijsberti Hodenpijl 1904, blz 2 De Sor 1839, blz 163 en 164 19 Correspondence, tome XXII blz 523 20 Van Hogendorp 1887, blz 291 21 GAT 88 I nr. 421 en 422 22 GAT 88 I nr 383 Nummer 100, september 2011 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 17