bruggen, overvaarten, tolhekken en dergelijke zoodat de passage gemakkelijk, en zonder eenige disordre kan geschieden. Er mag geen vuurwerk worden af gestoken, omdat men in Frankrijk dergelijke vreugde-uitingen niet zou kennen. Waarschijnlij ker is dat het een veiligheidsmaatregel betreft. Afgezien van het grote bedrag voor de erepoort hield de Texelse raad zich aan de bevelen van de onder-prefect en gebruik makend van de tekst van het voorgeschreven formulier ging een brief uit naar het centraal gezag: (vertaald fragment) De Gemeenteraad van Texel... besluit dat een bedrag van 1470 francs dat nodig is geacht, ter beschikking van de burgemeester moet worden gesteld..., Texel, 1 oktober 1811 Corn.W Smit,J. Dijksen, Geert Michielse, Pieter Bre mer, Hendrik Bruijn, Pieter Dijksen, Jan Jac. Bruijn, Cornelis Kikkert, Simon R. Dijt, Gerrit P Bakker, Lourens Wm. Bakker8 Ook een klad van een brief van 10 oktober is on dertekend door alle leden van de gemeenteraad: Staat, houdende opgave van de leden van de munici- paliteit.9 Kennelijk was men bang dat de raadsle den op de grote dag een smoes zouden bedenken en was het verstandig ieder lid apart te laten teke nen. Van 2 oktober is er eindelijk eens een brief van burgemeester Reinbach. Reinbach vreest dat hij niet onder de 1470 francs kan blijven, omdat alles al besteld is. Daarnaast rekent de burgemees ter nog de kosten voor van een déjeuner a la four- chette of ambigu, een lunch die Napoleon moet worden voorgezet, omdat hij toch wel een dag no dig heeft op Texel. De gemeenteraad heeft hiervoor 400 gulden uitgetrokken. De kosten van schip en wagensvragten kan Reinbach nog niet opgeven, die hangen van de omstandigheden af. Hieruit blijkt dat Reinbach noch op de hoogte was van 's keizers eetlust, noch van zijn belangstelling en zijn reis schema. Wel heeft hij van Admiraal De Winter een invitatie ontvangen om op het eerste sein dat er van boord de Prins (het admiraalsschip) zoude gedaan worden, alle de vaartuigen na het Nieuwe Diep moest zenden welke zich als dan in de haven bevinden Op 6 oktober bericht de onder-prefect aan burge meester Reinbach dat de erepoort te duur wordt en datgeene kosten voor een ambigu of déjeuner zullen kunnen worden geleeden.10 Van 9 oktober dateert de laatste circulaire aan de burgemeesters om ue. aan te schrijven en des noods te gelasten om de nodige zorge te dragen dat op den doortocht van H.H.M.M. door uwe gemeente alle de huizen met bloemenkransen, groene takken en bloemen (in oktober!) alsmede met vlaggen en wim pels versierd worden, en overal vlaggen op de torens, molens, schepen, enz. te plaatsen.11 Het bezoek Op 15 oktober werd de reis vanuit Amsterdam met rijtuigen voortgezet tot het Zand waar de verharde weg ophield en de duinzanden begonnen. Vanaf hier ging men te paard verder naar Den Helder dat om zes uur 's avonds bereikt werd. Ondanks de in vallende duisternis ging de keizer meteen het Nieuwe Diep bekijken. Dit door kunstmatige vang- dammen op diepte gehouden vaarwater was des tijds de belangrijkste Nederlandse oorlogshaven. Doel was Den Helder tot één van de vier grote oor logshavens van het keizerrijk te maken. De vreugde der inwoners was onuitsprekelijk.De volgende dag inspecteerde de keizer de in aanbouw zijnde forten Kijkduin en Erfprins. Tegen de middag ging Napo leon aan boord van De Prins (het admiraalschip) waar hij enkele vruchten at. Na deze karige lunch ging de keizer aan boord van alle schepen. Hij was er zeer tevreden over, ondanks de diepgaande pogingen van de Franse minister van marine de schepen zowel als de Hollandse officieren af te kammen. Dan wordt weer scheepgegaan richting Texel. Na poleon wordt in een canot of een chaloupe over het Marsdiep gebracht. Een canot is een roei/zeilboot of een kleine sloep en chaloupe wordt vertaald als barkas. Vergezeld van verscheidene jachten voer de barkas over het Marsdiep en om drie uur 's mid dags zette de keizer aller Fransen voet aan wal op de Texelse Hors.12 Dat de haven van Oudeschild, waar inmiddels de enorme erepoort stond, was vervallen als plaats van ontscheping, moet aan burgemeester Reinbach bekend zijn geweest, want hij was ter verwelko ming aanwezig op de Hors, samen met de plaatse lijke commandant generaal Amey en de Munici pale Raad. Het gezelschap moest uit de barkas overstappen in een boerenwagen. Deze episode wordt uitgebreid beschreven in de memoires van Dirk Graaf van Hogendorp, de adjudant van de keizer.13 Een kleine boerenwagen ging te water en bracht ons van de sloep op het strand. De keizer en de Prins van 8 NHA 14-653 9 GAT 53 10 NHA 15-531 11 NHA 15-531 12 Haarlemsche Courant van 19 oktober 1811 13 Van Hoogendorp 1887, blz 290 en Gijsberti Hodenpijl blz 126 Nummer 100, september 2011 Historische Vereniging Texel 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 15