Napoleon op Texel Tweehonderd jaar geleden, op 16 oktober 1811 bracht Napoleon een bliksembezoek aan Texel. Het was het bezoek van de overwinnaar die de nieuwe departementen van zijn keizerrijk kwam bezichti gen, maar hij kwam vooral om de militaire moge lijkheden, met name marine en vestingbouw, met eigen ogen te zien. De voorbereidingen van het bezoek In een brief van 24 augustus wordt aan de prefect (Franse bestuurder) van het Departement Zuiderzee gevraagd uit de regeringsmagazijnen een linnen tent ter beschikking te stellen, alsmede een per soon die de nodige kennis heeft de tent op te zet ten! De tent zal komen te staan op de haven op de plaats waar de keizer voet aan Texelse wal zou zet ten. Verder zal er op dezelfde plaats een erepoort are de triomphegebouwd worden. De kosten voor hout, constructie, schilderwerk en vergulden van deze poort zullen tot 1239 franken oplopen, een bedrag van ongeveer 600 toenmalige guldens. Dat was een rib uit het lijf van het bepaald niet welva rende Texel. Het eiland stond niet alleen met zijn erepoort. Alle plaatsen van betekenis die de keizer zou aandoen, bouwden hun poort. In Amsterdam stonden er zelfs zeventien.1 Op 5 september2 wordt de prefect direct toestem ming gevraagd voor de bouw van de erepoort, om dat men de tijd wel nodig zal hebben voor de aan komst van de keizer. Bijgevoegd zijn een tekening van de poort en begrotingen van de timmerman en de schilder. De schets is een vage potloodtekening die niet ge dateerd of gesigneerd is, dus wie de geestelijke va der ervan is, zullen we niet te weten komen. De schaal van de tekening is gegeven in voeten. In het geval van Amsterdamse voeten zou het bouwwerk een hoogte krijgen van ruim acht meter; als de te kenaar Rijnlandse voeten heeft bedoeld, bedraagt de hoogte bijna tien meter. Het bouwwerk stelt een eenvoudige erepoort voor met een boog en de no dige versieringen: cirkels en ruiten waarin teksten. Het geheel werd bekroond met een grote gouden zon met daarin een N. Deze zon had een door snede van elf voeten, dus 3 a 3,5 meter, die nog komt op de genoemde poort van 8 a 10 meter. Bo ven de doorgang van de poort de tekst A Napoleon le Grand (aan Napoleon de Grote). In de cirkels Vive l'Imperatrice (Leve de Keizerin) en Vive le Roi de Rome (Leve de Koning van Rome), de in 1811 geboren zoon van Napoleon en Marie-Louise. In de ruiten de teksten Le Père de Peuple en La Terreur des Ennemisrespectievelijk "de vader van het volk" en "de schrik van de vijanden". De laatstge noemde teksten zijn op de tekening doorgestreept, waarover later meer. Degene die deze teksten be dacht heeft, moet wel erg pro-Frans zijn geweest. Hij was geen Fransman, anders had hij wel ge schreven: le père du peuple. De begroting van timmerman P Vlaming bevat een nauwkeurige opgaaf van kosten van de eerboog op Texel. Balken, planken en profielen, alsmede het ijzerwerk en het arbeidsloon worden nauwkeurig gespecificeerd. Vlaming komt op een totaal van 453 gulden en 7 stuivers. De schilder S. Dekker komt met een Kalkulatie voor het vergulden, schil deren en lakken van de zon, alsmede het vergulden van acht schilden voor 90 gulden. Het schilderen en opmarmeren der poort kostte 45 gulden. Totaal voor de hele poort dus bijna zeshonderd gulden. Ook op 5 september komt het bericht dat de keizer lijke hoogheden binnen 14 dagen zullen arriveren 1 Gijsberti Hodenpijl, 268-271 2 NHA 14-653 A NAPOLEON LE GRAND VIVE LE ROI DE ROME, De door het Maritiem en Juttersmuseum nagebouwde erepoort. (coll. MJM, foto Patrick Piersma, MJM) Nummer 100, september 2011 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 13