Gezien vanaf het centrum van Den Burg aan de lin kerkant van de Kogerstraat: 5. Woonhuis met garage Kogerstraat 71, voorheen Kogerweg 7, sectienr. K 2070. Eigenaar/bewo ner Cornelis Vlaming Mzn, chauffeur bij A. Kievit Dzn in de Jonkerstraat. Hij raamde de schade op 18.467,—. Links van de woning van Vlaming was geen schade. 6. Woonhuis Kogerstraat 73, voorheen Kogerweg 9, sectie K 2069. Eigenaar Jan Moenis, directeur van huize 'Irene'. Bewoners waren Lammert Mets en zijn echtgenote Stijn Brouwer. De schade werd geraamd op 12.908,— Ze waren alles kwijt; mevrouw Mets heeft er de rest van haar leven moeite mee gehad. 7. Woonhuis Kogerstraat 75, voorheen Kogerweg 11, sectie K 2318. Eigenaar wasjan Buisman, onderwijzer aan de R.K. St. Jozefschool. Op een publieke veiling waar deze woning verkocht werd, was meester Buisman tijdens het verloop van de veiling aan het meeschrijven. Tijdens de afslag dacht hij 'wat een laag bedrag, dat is voor een prikkie' en riep 'mijn'. Zo is hij aan deze woning gekomen. Huurder werd Jaap de Graaf die in de schuur erachter handel dreef in landbouwwerktuigen en zelfbinders. Fotograaf Jan Nauta had er ook spullen uit zijn winkel aan de Parkstraat opgeslagen, dit vanwege de beschieting op Den Burg op 6 april 1945. He laas heeft hem dat niet geholpen, hij raakte daar alsnog alles kwijt. Vanaf de weg gezien links van de woning was een kantoor. Hier begonJ.H. Brügemann zijn drukkerij en boekhandel. De familie Buisman- De verwoeste huizen 1 t/m 4 De verwoeste panden Kijkend vanaf het centrum van Den Burg aan de rechterkant van de Kogerstraat: 1. Woonhuis Kogerstraat 80, voorheen Koger weg 4, sectienr. K 2376. Eigenaar/bewoner Leendert Bakelaar Pzn, rentenier uit Eierland. De schade werd geraamd op 9.760,— Rechts van de woning van Bakelaar woonde Uitgeest. Deze woning bleef onbeschadigd. 2. Woonhuis en winkel Kogerstraat 82, voorheen Kogerweg 6, sectienr. K 2375. Eigenaar C. Boon Azn, huurder Fa. Plaatsman Cornelisse, poe liers. Op het bord langs de weg staat te lezen: Opgezette vogels en schaaphuiden te koop. De geraamde schade bedroeg 11.580,—. 3. Woonhuis met schuur Kogerstraat 84, voorheen Kogerweg 8, sectie K 2374. Eigenaar/bewoner Ja cob Buis. Er was voor een bedrag van 15.340,— aan schade. Jacob Buis was metselaar, later tim merman en hij had zijn woning zelf gebouwd. Als gevolg van deze ontploffing heeft hij het huis voor de tweede maal moeten opbouwen. 4. Woonhuis en schuur Kogerstraat 86, voorheen Kogerweg 10, sectie K 2656. Eigenaar Kors Wil lem Roeper, bewoner P. Beemsterboer, gemeen tesecretaris. Schade aan het woonhuis 15.375,—. De schuur had tijdens de beschie ting van Den Burg op 6 april al voor 2.000,— schade opgelopen. Naast deze woning stond een dubbel woonhuis met als eerste bewoner mejuffrouw Dijksen, Kogerstraat 88. Hier was glasschade en schade aan dakpannen. foto Neel Hopman-Buis Nummer 99 juni 2011 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 9