o O De ontploffing van een Duitse munitieauto in de Kogerstraat te Den Burg op vrijdag 1 8 mei 1 945 In de nacht van donderdag vijf op vrijdag zes april 1945 begon op Texel de opstand van de Georgische soldaten die deel uitmaakten van het 822e Georgi sche infanteriebataljon. Nederland werd op 5 mei 1945 bevrijd, maar op Texel verscheen Siem de Waal pas op 11 mei als 'eerste bevrijder'. De Geor- giërs zijn van Texel vertrokken op 17 juni, de Duit sers op 20 juni 1945. Op de vrijdag voor Pinksteren, 18 mei 1945 ont plofte op de Kogerstraat (toen nog Kogerweg) om ongeveer 15 uur een munitieauto. De schade was enorm, acht huizen werden verwoest en verbrand of zwaar beschadigd. Het ophalen van munitie om van Texel afgevoerd te worden De Duitse soldaten haalden in opdracht van de B.S. (Binnenlandse Strijdkrachten) overal munitie op. Er was een munitieopslagplaats binnen de stelling 'Texla' in het huis van Van der Molen (Koger weg 131) achter "Buitenlust'. De munitie werd met vrachtauto's van de 'Fahrbereitschaft' naar de ha ven van Oudeschild gebracht. De route liep via de Kogerstraat, Witte Kruislaan, Waalderstraat, Wil- helminalaan en Schilderend naar de haven. Hier la gen twee betonnen bakken waar de munitie werd ingeladen. Als de bakken vol waren, werden ze versleept naar 'de Wielingen' in de buurt van 't Horntje en ook op de Noordzee werd munitie in zee gedumpt. Wat gebeurde er die fatale middag Die middag werd bij Duw Hin op de hoek Stenen- plaats/Hogerstraat Henny Verheijen door de eerste munitieauto aangereden en dodelijk verwond. De tweede munitieauto, geladen met patronen, granaten, pantservuisten en landmijnen kwam vanaf het huis van Van der Molen achter Buiten- lust. Twee Duitsers van de Noordbatterij zaten in de auto, twee achterop de laadbak. Bij A.N. Plaatsman, Kogerweg 36, sloeg de motor af en deze wilde niet meer starten. De auto moest aangeduwd worden. De Duitsers hadden de wagen slecht geladen en in de Kogerstraat zaten gaten in de weg. Als gevolg van een diepe kuil in de weg ter plaatse van de flauwe bocht in de Kogerstraat is een op scherp gestelde granaat van de wagen ge vallen en ontploft. Door een kettingreactie ont plofte de ene na de andere granaat, wat wel een uur heeft geduurd. De wagen vloog na de tweede explosie naar de lin kerkant (noordkant) van de weg waar een groot gat in het wegdek werd geslagen. De omliggende huizen gingen in vlammen op. Na afloop van de explosies hielpen diverse mensen met blussen, zelfs Duitsers. Vanuit het huis van mejuffrouw Dijksen is ook geblust op de bran dende woning ernaast. De slachtoffers In de munitieauto zaten twee Duitsers. Eén van de Duitsers was op slag dood, de andere is ter plekke gestorven. Hun namen zijn niet bekend. De auto was totaal verwoest en de restanten lagen langs de kant van de weg. Door glasscherven werden E Cor- nelisse en L. Bakelaar gewond. Ze werden verbon den in het huis van W. Benen. Mevrouw Joke van der Werve-Benen woonde op Kogerstraat 65, voor heen Kogerweg 1. Zij zat met haar vriendin Wil Boon voor het huis van L. Bakelaar, Kogerstraat 80 en kreeg een granaatscherf in haar knie, die vrese lijk bloedde. Nadat de knie verbonden was, werd ze naar het noodziekenhuis gebracht waar ze da gen heeft geslapen. Doordat de wond vreselijk bloedde, kreeg ze geen bloedvergiftiging. Dat was een geluk bij een ongeluk. Gezien de omvang van de schade mag het een won der heten dat er niet meer slachtoffers gevallen zijn. Tekening Sjaak Schraag, naar kadastergegevens 6 Historische Vereniging Texel Nummer 99 juni 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 8