jaarvergadering, op 22 april, werd een compilatie van gedigitaliseerde gedeelten uit oude Texelfilms vertoond. Dat smaakte naar meer. Op veler verzoek werden vlak voor de winter inviel, tijdens een inloopdag nog een aantal oude films vertoond in Tusse de Banke. Vervolgens betuigde de Historische Vereniging adhesie bij een subsidieverzoek voor de restauratie van de voormalige school in Zuid-Eierland en aan het plan om de ring van het centrum van Den Burg, de bebouwing aan de Burgwal weer in ere te herstellen. In oktober werden rondwandelingen door Oudeschild, De Waal en De Cocksdorp gehouden, waarbij Jaap Bakker, de heer Keijzer en Gerhard Smeenk speciale aandacht aan de dorpsgeschiedenis besteedden. De dialectgroep is in 2010 veel op locatie gegaan en dat beviel prima: ze waren te gast in de Gollard en in de buitendorpen en werden daar warm onthaald. Dat resulteerde in geanimeerde middagen waarin weer veel nieuwe en oude seggies tot leven kwamen. Ook een bezoek aan Hem, in het kader van een Noord-Hollandse dialectendag, was een groot succes. Het Texels wordt wel minder gesproken, maar er komen zo af en toe weer nieuwe woorden bijstuufkoe is er bijvoorbeeld zo een; een nieuw Tessels woord voor melkpoeder. De archeologiewerkgroep is weer in de scherven van de Schans gedoken: een monnikenwerk wat engelengeduld vraagt. De fotowerkgroep heeft het druk met het beschrijven en archiveren van nieuw ingebrachte foto's en houdt zich nog steeds aanbevolen voor uw oude foto's en prent briefkaarten. Gooi ze dus niet weg en breng ze ook niet naar de Meijerblis. Zo af en toe zal de fotowerkgroep ook uw hulp inroepen als ze personen of locaties niet van de goede naam kan voorzien. De filmgroep selecteert momenteel oud filmmateriaal wat voor de toekomst behouden moet worden en daarom gedigitaliseerd wordt. Bijkomend voordeel daarvan is, dat we in de toekomst weer een filmavond tegemoet kunnen zien. De bibliotheek is iedere maandagmiddag voor publiek geopend. Daar kunt u onze collectie inzien en is Mary Bakker-Zijm u behulpzaam. Voor de hele collectie geldt dat er veel werk verzet wordt om alle aanwinsten te registreren en een goed plaatsje te geven. Een vorig jaar gestarte commissie begraafcultuur is begonnen om alle grafmonumenten op de Texelse begraafplaatsen te inventariseren met de bedoeling uiteindelijk tot behoud van historisch en/of cultuurhistorisch belangrijke grafmonumenten te komen. Het afgelopen jaar kregen we wekelijks ruimte aangeboden in de zogenaamde Weekendkrant: Texel dit weekend. Uit de ontvangen reacties bleek dat die rubriek goed bekeken en gelezen werd. Die reacties leverden ons heel wat aanvullende en welkome informatie op. Jacques Dijt en Ineke Vonk vertegenwoordigen onze Vereniging in respectievelijk het bestuur van Radio Texel en in de klankbordgroep van het Gouden Driehoekproject. Cor de Wolf zit namens de HVT in de stuurgroep van het Maritiem en Jutters Museum. En op voordracht van de Historische vereniging is Wilma Eelman door de Gemeente Texel benoemd als lid van de monumentenadviescommissie. Tot besluit onze huisvesting. De Historische Vereniging huurt Tusse de Banke van de Rabobank. De Gemeente Texel is onderhuurder van de expositieruimte in dat pand. Daarbij neemt de Gemeente het leeuwendeel van de huurpenningen van het gehele pand voor haar rekening. Dat kun je als een verkapte subsidie voor onze vereniging zien. Nog wel, want in 2010 deelde de wethouder ons mee dat de Gemeente Texel zich met ingang van 1 januari 2012 terugtrekt uit Tusse de Banke. Die mededeling vormde voor het bestuur van de Historische Vereniging reden om in gesprek te gaan met onder andere de Rabobank en het college van B&W om het naderend huisvestingsprobleem van onze vereniging op te lossen. Beste mensen, zodra die oplossing er is, hoort u van ons! TipToppies Jan Jacob Vonk *31-03-1893 tx Aagje Jacobs Vonk *18-09-1895 tx Nummer 99 juni 2011 Historische Vereniging Texel 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 7