Historische Vereniging Texel jaarverslag 2010 In 2010 was het 25 jaar geleden dat de Historische Vereniging Texel werd opgericht. Kortom, een goede reden om het jubileumjaar 2010 met extra activiteiten te vieren en om dit jaarverslag daarmee te beginnen. Na de nodige voorbereidingen begon ons jubileumjaar op 19 maart met de opening van de expositie met historische kaarten: Texel op de kaart. Die opening werd luister bijgezet met een voordracht en demonstratie historische landmeetkunde door Raymond Uppelschoten van de stichting Het Leege Land. Die demonstratie en de aansluitende expositie waren een groot succes. Totaal 625 bezoekers praatten nog lang na over alle moois wat uit bezit van onze Texelse leden in Tusse de Banke te zien was. In het juninummer van ons blad werd dat nog eens dunnetjes overgedaan, in kleur. Hel blad was dan ook snel uitverkocht. 26 maart was wel een heel bijzondere dag: toen ontvingen Jac. Dijt, Maatje Kikkert-Kuiper, haar echtgenoot Willem Kikkert en Klaas Uitgeest een Koninklijke onderscheiding, onder andere voor hun activiteiten voor onze vereniging. Vervolgens, tijdens onze jaarvergadering op 22 april, ontving onze vereniging uit handen van burgemeester Giskes de erepenning van de Gemeente Texel. De Gemeente Texel is trots op onze Historische Vereniging, zo mogen we hieruit concluderen. Na een periode tussen hoop en vrees overleed op 11 mei Willem Kikkert. Hij kon helaas het verschijnen en de presentatie van zijn tweede zangbundel niet meer meemaken. Dit boekje, onze jubileumuitgave De liefde baart veel wonder werd uitgegevens door onze vereniging en in november gepresenteerd tijdens de opening van de presentaties van onze werkgroepen in Tusse de Banke. Daar trad tevens ons koor op, onder leiding van Rinus Kuiper. Hij volgde Willem Kikkert op als leider van de zanggroep. Die tentoonstelling was door de inzet van veel vrijwilligers van onze werkgroepen en niet te vergeten verhalenvertelster Gré Dros alweer een groot succes. Elf maanden geleden, op 12 mei, was deze Vermaning vol toehoorders bij de jubileumlezing door Maarten van Rossem: 65 jaar na de bevrijding. Van Rossem boeide het publiek vanaf het begin tot het eind op zijn bekende manier. Hij had er duidelijk plezier in - en wij ook! Dankzij de geluidstechniek, die prima verzorgd werd door Mat van Beek van Radio Texel, was Van Rossem tot in alle uithoeken van de Vermaning goed verstaanbaar. Jammer dat we een aantal mensen moesten teleurstellen, maar met 230 man en vrouw publiek was de Vermaning tot de laatste zitplaats vol. Het jubileumjaar werd besloten met een extra dikke en bijzondere uitgave van ons blad, vol verhalen door oude en nieuwe Texelaars. Voor onze leden een feest en voor niet-leden misschien een goede aanleiding om lid te worden. Het was al snel uitverkocht en het advies aan niet-leden luidt dan ook: wordt lid van de Historische Vereniging! Vervolgens de onderwerpen die niet zo zeer met het jubileumjaar te maken hebben, allereerst het ledenaantal. We begonnen dit jubileumjaar 2010 met 878 leden en op Oudejaarsdag waren het er 936. In januari verleende HVT medewerking aan filmopnamen ten behoeve van een TELEAC-serie over genealogie. Mary Bakker-Zijm vervulde een glansrol in het gedeelte wat betrekking had op onze archiefgegevens van de familie Krijnen, voorouders van Carry Tefsen. In de loop van 25 jaar heeft onze vereniging een uitgebreide collectie opgebouwd, variërend van boeken en foto's, prenten en kranten, brieven en archeologische voorwerpen tot films en geluidsopnamen. Omdat deze collectie ons na aan het hart ligt en er regelmatig nieuwe inzichten opduiken op het gebied van archief- en collectiebeheer, won het bestuur deskundig advies in over archiveren, bewaren en behouden bij Jan Sparreboom van het bureau Kunst en Cultuur van de Provincie Noord- Holland. Inmiddels zijn we door de Belastingdienst erkend als Algemeen Nut Beogende Instelling. Dat betekent dat de Staat der Nederlanden uw giften en legaten aan onze vereniging niet belast. Om de kas van de vereniging te spekken namen vier van onze leden deel aan de Rabosponsorfietstocht en stemde het bestuur in met een voorstel van de redactie om advertenties in ons blad op te nemen. Vanaf juni 2010 verschijnt ons blad, zonder dat dit extra kosten met zich meebrengt, volledig in kleur. En dat heeft u gezien! Na het huishoudelijk gedeelte van onze 4 Historische Vereniging Texel Nummer 99, juni 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 6