Zoals gewoonlijk ontbreekt de ijzeren speld waar mee ze werden vastgezet, maar verder onbescha digd en met een fraai groen patina is dit nog steeds een juweel uit de le a 2e eeuw. En de boer hij ploegde voort... Niet onwaarschijnlijk dus - ook Thor is nog een mogelijkheid, maar hoe dan ook een spoor van re ligie uit die fascinerende periode wat nog bevestigd werd door de vondst van mijn inmiddels vierde Merovingische munt enkele meters daarvandaan, waardoor dit weer een superseizoen is geweest, hoewel ik dat eerlijk gezegd niet meer had ver wacht. den, blijkbaar populair en modieus. Soms kom ik dan weer een nieuwe variatie tegen zoals deze kleine schoonheid van 17 x 28,5 mm. Zo loop ik eindeloos te zoeken, rusteloos, maar mateloos geboeid door wat er op het land ligt. Toen de sneeuw gesmolten was en de vorst uit de grond kon ik weer aan de slag. Eigenlijk zonder verwachting, maar vooral voldaan omdat ik weer buiten was, liep ik op een mooie dag ergens waar ik anders zelden kom want er ligt veel oud ijzer op dat deel van het land. De auto had ik er vlakbij kunnen zetten en ik liep van daar in een rechte lijn het land op tot ik na enkele meters een mooi sig naal kreeg. Wat daar lag dat was een kopje met een eigenaardig gezicht: vreemde grote ogen staarden mij aan en ik wist meteen dat ik die al eens eerder ergens gezien had, maar waar? Regelmatig haalde ik het uit mijn jaszak terwijl ik aan het zoeken was om er nog eens goed naar te kijken. Allerlei moge lijkheden schoten door mijn hoofd, maar pas thuis aangekomen en na wat gezoek op het internet kon ik deze puzzel oplossen en dat was weer zo'n kip penvel-moment. Allereerst het kopje: Dit is 38,5 mm hoog, maar er zit een gat bovenop waar ooit iets in is bevestigd waardoor het geheel nog wat groter moet zijn geweest. Hier en daar zit ten sporen van roest, maar het voorwerp zelf is van brons en is dus waarschijnlijk uit verschillende materialen samengesteld geweest. Bovenop zat vol gens mij een soort puntmuts, of helm eigenlijk en ook heeft dit mannetje een baard gehad. Wat ik als vergelijkingsmateriaal vond was een afbeelding van de Scandinavische god Freyer. Vruchtbaarheids symbool en naamgever aan het Friese volk: Friese of Frankische trient Jan Jaap Wi venijn uit 650. 0 15 mm. 22 Historische Vereniging Texel Nummer 99, juni 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 24