1878 with Martina Gerardina Johanna Eekhout (1856-1910), with whom he had five children. His el dest son and namesake Willem Eduard Bok, Jr. stu died law and became a justice in the Supreme Court of the Union of South Africa. En zo zullen er wel meer zijn geweest denk ik. Voor mij persoonlijk is het land vooral boeiend door de aanwezigheid van rotsschilderingen van de Bosjesmannen of San die in een groot deel van het land te vinden zijn, evenals andere sporen van hun aanwezigheid zoals de diverse stenen gebruiks voorwerpen. Over de op Texel te vinden bijzondere stenen heb ik vorig jaar een artikeltje voor dit blad geschre ven. Daaraan ontbrak een foto en die volgt hier. De afgelopen jaren ben ik slechts zelden naar "de overkant" gegaan en al helemaal niet op reis, mede doordat het zoeken naar oudheid hier mij zo boeide en daardoor was het des te heugelijk dat ik vlak voor mijn vertrek nog een bijzonder voorwerp op kon rapen, waardoor ik even de rust had en nog wat na kon genieten. Toen ik dit bronzen artefact opgroef was enkel het gat in het midden zichtbaar waardoor ik op dat moment dacht dat ik een spintol had gevonden zo als wel vaker gebeurt, hoewel die meestal van lood of ceramiek gemaakt zijn. Het formaat kwam er in ieder geval wel mee over een, de diameter is 37 mm. Deze tolletjes werden aan een stokje bevestigd en daarmee spon men wol. Thuis gekomen spoelde ik er de aarde vanaf die tot mijn aangename verrassing een prachtige maar ook enigszins primitieve versiering verborg. Ook bleek de schijf van binnen hol te zijn. Kunstig gemaakt dus en zoals een bevriend archeoloog op perde vermoedelijk de versiering van het tuig van een paard of mogelijk zelfs van een zwaardschede uit de 8e of 9e eeuw. Een Saksische sierknop dus: Hierop zijn twee kubusvormige stenen te zien, links één van de mijne en rechts die van André Smit uit Den Hoorn. (0 4 a 5 cm.) Tja - zoiets had ik nog niet eerder gevonden en had ik ook nooit gedacht te vinden. Het eiland blijft verassen! Al wat eerder in deze winter had ik weer wat sier- speldjes uit dezelfde periode gevonden. Blijkbaar is er veel activiteit geweest in de Merovingische en Karolingische periode op Texel. Een zeer fraaie en van een ander model dan de 'normale' platte en ronde vond ik laatst tot mijn grote vreugde, want mijn belangstelling gaat vooral uit naar sporen uit deze Vroege Middeleeuwen: een gelijkarmige boogfibula uit de Karolingische tijd (9e eeuw), 50 mm. breed. Ook uit andere tijden vind ik met enige regelmaat fibulae, spelden waarmee de kleding versierd en vastgezet werd. De oudste dateren van de Ijzertijd, maar de meeste zijn van Romeinse oorsprong. Van een aantal modellen heb ik er meer dan één gevo- Nummer 99 juni 2011 Historische Vereniging Texel 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 23