Verantwoording Ik heb zoveel mogelijk de letterlijke tekst van het dagboek gevolgd en die tekst grotendeels hertaald tot min of meer hedendaags Nederlands. De data waarbij geschreven stond 'Niets van belang' en een uitweiding d.d. 25 september 1799 over schout Herwerde van Den Helder heb ik buiten beschou wing gelaten. Sommige plaatsnamen heb ik overge nomen zoals ze in het dagboek geschreven zijn. Korte toelichtingen op de oorspronkelijke tekst zijn [cursiet] opgenomen. Met dank aan Harry de Raad van het Regionaal Ar chief Alkmaar voor het beschikbaar stellen van het beeldmateriaal. Bronnen en literatuur Regionaal Archief Alkmaar (RAA), Familiearchief De Lange, inventaris 95 genealogische aantekenin- Ondanks de lange periode waarin er sneeuw lag op het land waardoor ik niet kon zoeken en een reis naar Zuid-Afrika, heb ik vorig jaar toch weer ge noeg gevonden om wat over te vertellen. Datje overal te wereld wel iets of iemand van Texel tegen kunt komen, werd ook op deze reis beves tigd. Naast het feit dat ook mijn overburen in die periode (van November tot December) daar rond zwierven, kwam een van mijn vrienden daar ie mand tegen die betrokken was bij de berging van het VOC schip de Brederode: De Brederode is 3 jaar opgelegd (van 1780/81 tot 1782/83) in verband met de Vierde Engelse oorlog (1780-1784), voordat het aan haar eerste reis kon beginnen. Op 26 juli 1783 vertrok het schip voor haar eerste reis naar de Oost vanaf Texel en zij be reikte Batavia op 13 april 1784. Op 17 augustus 1784 vertrok zij van Batavia naar China en liep hetzelfde jaar nog Canton binnen. Op 4 mei 1785 is de 'Brederode' op thuisreis met twaalf man aan boord in de golven verdwenen bij Kaap Agulhas, ten oosten van Kaapstad. De plaats van de ramp kon destijds niet worden opgegeven door de 80 bemanningsleden die werden gered. De mannen dobberden ruim vier uur op zee in een reddingsbootje rond voor zij iemand zagen. Het enige dat kapitein Gottlieb Mulder kon melden was dat het schip 's nachts op een voor hem onbe kende klip was gelopen, nadat hij op 27 januari uit Kanton was vertrokken. Duikers zijn begonnen met de berging van een grote hoeveelheid waardevol porselein van het gen over het geslacht Wentel en inventaris 456 dagboek N. Wentel. Noord-Hollands Archief (NHA) Oud Notarieel ar chief Texel (ON) inventaris 4902 en 4939 P.Dekker, Oude boerderijen en buitenverblijven langs de Zijper Grote Sloot, deel 2b, Schoorl 1991 M.D. Dijt enJ.S.M. Dijt, Texelse geslachten II, Haar lem, 1973 N.C.F van Sas, De metamorfose van Nederland - van oude orde naar moderniteit 1750 - 1900Amsterdam 2004 L.C. Vonk, Geschiedenis der landing van het En- gelsch-Russische leger in Noord-Holland alsmede den krijgsbedrijven en politieke gebeurtenissen zoo aldaar als in Vriesland en Gelderland in den Jare 1799, Haarlem, 1801 schip. De lading bestaat uit ongeveer 160.000 bor den, bekers, kannen en ander porselein met een waarde van naar schatting 34 miljoen gulden. De schat ligt op een diepte van 65 meter ongeveer 10 kilometer uit de kust. Ook vond ik ergens een link naar een oud Texelaar die daar beland was: Willem Eduard Bok, also known as W Eduard Bok (Den Burg, Texel, Netherlands, 28 June 1846 - Johan nesburg, Transvaal Colony, 1 November 1904) was a Dutch-born South African Boer politician and civil servant, who served as first State Secretary of the South African Republic (Transvaal) from 1880 to 1889. Bok started his career as sales-agent in Zaandam, Netherlands. In 1876 he moved to Pretoria, where he gained the confidence of Paul Kruger and Piet Jou- bert, and acted as their secretary during negotiations about the position of the Transvaal in 1877/78. At the declaration of independence he became the first State Secretary of the South African Republic, a position he would hold for almost a decade. Afterwards he was appointed Government Commissioner in Johannes- burg.In his capacity as Sta te Secretary Bok registered the gold claims in the East Rand area of the Trans vaal. The town ofBoksburg outside Johannesburg was named after him.Bok was decorated by the French Republic with a knighthood in the Legion of Honour and by the Portuguese government with a knighthood in the Order of Our Lady of Immaculate Conception of Vila Vigosa.Bok married Pretoria 23 December Nieuwe vondsten 20 Historische Vereniging Texel Nummer 99 juni 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 22