nen aan boord. H.J.F Eilbracht was kapitein op het Bataafse fregat Beschermer met 54 kanonnen.6 Alle drie waren bij de familie Wentel ingekwartierd.] Maandag 11 november. De kapiteins zijn heden ochtend vertrokken. De schout bij nacht Story is met de Engelsen gegaan. Of dit met of tegen zijn zin is zal de tijd leren. Thans nadert het eind der Engelse expeditie. Dagelijks gaan er een menigte schepen uit [van de Rede naar zee]. Ook komen er veel zieken en sterven er veel, meest aan roodloop dysenterie]Op Ameland is verongelukt het En gelse schip de Valk. Van de vijfhonderd mensen zijn slechts twintig geborgen. Dinsdag 19 november. Thans zijn alle Engelsen verdwenen, zodat die historie is afgelopen. 't Is of het een droom is. Zulk een gebeurtenis ver geet men nooit. Texel, 20 november 1799, N. Wentel Wie was die N. Wentel? Dit dagboek berust in het familiearchief De Lange in het Regionaal Archief Alkmaar. Bij de toelich ting op dit archief wordt vermeldt dat N. Wentel vermoedelijk Anna Wentel, ofwel Naatje Wentel is. Naatje Wentel was de in 1785 in Oudeschild gebo ren dochter van Abraham Wentel en Neeltje Schiere. Ik geef toe, het is verleidelijk om in eerste instantie bij ordening van dit familiearchief De Lange de naam N. Wentel te associëren met An- naatje Wentel, die in 1810 trouwde met Adrianus Petrus de Lange, notaris te Alkmaar. Maar uit het dagboek blijkt iets anders: Op 27 oktober is sprake van schoonbroer Booms- ma, dus zwager Boomsma. Annaatje Wentel heeft geen zwager Boomsma. Al eerder in het dagboek worden Aafje en Boomsma samen genoemd. Rintje Oepkes Boomsma chirurgijn en adj. maire in Den Helder, was getrouwd met Aafje Wentel (TX 1757- 1813), dochter van Adriaan Wentel en Catharina Coppens. Aafje was de jongste zuster van notaris en procureur Abraham Wentel (1749 - 1829) te Oudeschild. Volgens een akte van notaris Jan Star was Abraham Wentel in 1777 ook collecteur van de inkomende granen, tabak, grove waren, ronde mast, brandhout, fruyten, broten, consumptie, zout, zout, gemaal, het bestiaal, bieren, turf en kooien, wijnen en gedestilleerd7 en, tot het Ba taafse Rijk ingelijfd werd bij Frankrijk, ambtenaar bij de convoyen en licenten en commies ter uitkla- ring (douaneambtenaar). Hij was getrouwd met de uit Harlingen afkomstige Neeltje Schiere (1753 - 1824). Zij waren de ouders van (An)naatje Wentel. Rintje Boomsma en Aafje Wentel waren dus zwa ger en schoonzus van Neeltje Wentel-Schiere. Zondag 13 oktober ontvangt de schrijfster een brief van 'ons lieve Naatje' en is tot tranen toe ge roerd. Het lijkt er dus sterk op dat Neeltje Wentel- Schiere, behalve moeder van 'ons lieve Naatje' en schoonzus van Boomsma, ook de schrijfster is van dit dagboek. Dit maakte het mogelijk om ook een aantal andere in het dagboek genoemde personen beter te plaatsen: Lucas, met z'n kaag, was Lucas Wentel (1756 - 1824), een jongere broer van notaris Abraham Wentel. Hij was kaagschipper, grossier en slijter van sterke drank. Hij trouwde met Grietje Isbrants Blankman. Misschien was dat wel de Grietje waar mee Neeltje Wentel-Schiere op 24 augustus naar de Hooge Berg liep. Kaatje (1787 - 1825), de doch ter van Lucas en Grietje, trouwde met Klaas Simon Kikkert (1787 - 1875), evenals zijn vader brood bakker in Oudeschild. De koopvaardijkapitein Leendert Pruijt was ge trouwd met Antje Wentel (1751 - 1779) een jon gere zuster van Abraham Wentel. Na haar overlij den hertrouwde Pruijt met Antje Alders Kwast, weduwe van Jacob Pietersz Dogger. En ook de fa milie Kwast was al eerder aan de familie Wentel gerelateerd: Tante Lijsbeth Wentel (1719 - 1762) was getrouwd met Cornelis Quast. Met de familie in Alkmaar wordt waarschijnlijk het gezin van Hendrik Wentel, de jongste broer van Abraham bedoeld.8 Tenslotte Door de simpele bewoordingen en beschrijvingen geeft dit dagboek een beeld van de bezorgdheid voor en betrokkenheid van Neeltje bij haar aange trouwde familie en haar mededogen met de door de invasie getroffenen. De schaarste aan levens middelen, de zware last van de inkwartiering voor de plattelandsbevolking, de schade aan vee en ge wassen waren voorboden van een zware, koude en hongerige winter voor de bevolking van Texel, maar vooral voor de mensen op het platteland ten noorden van Alkmaar. Het uitroepen van 19 de cember tot Nationale Feestdag, de voorzitter van de le Kamer sprak van een Feest der Verlossing, zal daar geen verlichting in gebracht hebben. Wilma Eelman 6 Vonk, 52-53 7 NHA Notarieel 185 inv. 4902 fol. 35 8 RAA archief De Lange, inv. 95 Nummer 99 juni 2011 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 21