waarschuwen om niet naar bed te gaan, omdat men nog inkwartiering kon krijgen, omdat er nog vrij veel volk van de andere dorpen kwamen die naar Den Helder moesten. Doch terwijl het mooi weer en lichte maan was, zijn ze die avond nog vertrokken. Op 13 oktober begonnen in Alkmaar de onderhande lingen tussen Brune, de commandant van de Franse troepen in de Bataafse republiek en de hertog van York. Vijf dagen later werd een verdrag tussen de Fransen en de Engelsen gesloten. Met uitzondering van één artikel werd het verdrag gesloten op York's voorwaarden: vrije aftocht voor Engelsen en Russen de Bataafse vloot bleef in Engelse handen8.000 Franse en Bataafse krijgsgevangen zouden worden vrijgelaten; van vergoeding van oorlogsschade en te rugga ve van Ba taafse koloniën was geen sprake. Dinsdag 15 oktober kregen we 's avonds op vrien delijk verzoek van de commissarissen nog een ka pitein in kwartier. Donderdag 17 oktober naar Den Burg te boelhuis [en] bij juffrouw Kikkert te eten. Vrijdag 18 oktober. Alle [bij] ons ingekwartierde gasten vertrokken, ook de kapitein. Ze waren allen zeer voldaan en elk was vriendelijk in zijn dankbe tuigingen over hetgeen ze genoten hadden. De ka pitein was ook een heus mens en weigerde om 2 flessen wijn aan te nemen, wijl hij begreep dat wij het zelf nodig hadden. O, hoe verschillend zijn de mensen! Juffrouw Kikkert had er een die haar lekkere thee, welke zij nog in het busje had, mee nam, omdat die hem zo lekker gesmaakt had. Dat beroofde haar van alles omdat ze sober voorzien [geen thee meer had\ en [thee] niet meer te krijgen was. Zaterdag 19 oktober. Alle winkels worden door de Engelse commandant afgevraagd hoeveel turf ze hebben. De huizen worden gemeten: hoe hoog ze van verdieping zijn, gelijk ook de kerk en de school. Zodat de harten weer zeer beklemd zijn, terwijl men voor inkwartiering van de Engelse en Russische gewonden zorgt. Alle koeien worden in rekwisitie genomen, zodat ons beest al weg is, waar wij wintervlees van gehad zouden hebben. Nu wordt er maar geslacht, elk wat hij heeft, zodat wij nu een maand vroeger ons wintervlees krijgen, omdat wij anders mogelijk niets zullen hebben. Het hooi wordt ook opgeëist. Dit maakt de boeren stand allerbeklagelijkst, omdat dan de mensen de beesten ook niet kunnen voeden en dus geruïneerd zijn. O, benauwde tijden. Boter is niet meer te krij gen, noch turf, noch aardappelen noch olie. Daar om maakt iedereen zijn eigen kaarsen. Kortom, niets, als nog wat tarwebrood en nog wat rogge, doch dat zal ook niet lang duren. Men zegt [dat] de Engelse minister Van Berlijn gis ter op Den Helder gearriveerd is. Zondag 20 oktober, 't Gerucht zegt de Russen en Engelsen worden ingescheept om te vertrekken. Maandag 21 oktober. Thans is 't zeker dat de Erf prins reeds vertrokken is en dat de anderen, zo En gelsen als Russen, zullen volgen. Dinsdag 22 oktober, hedenmiddag kwam de ove rige vloot onder de Vlieter en de Zuiderzee terug en is in of bij het Nieuwe Diep gezeild. Wij telden dicht aan de 40 zeilen, doch veel kanonneerboten. Woensdag 23 oktober. Men hoort nog niets van de capitulatie. Zondag 27 oktober. Thans is het doodstil. Men ziet rook als van brand. Dat duurde verscheidene uren. 's Avonds kwam bericht van Den Helder dat de brand een boerenplaats in de Zijpe was, men zegt de plaats van nicht Berber Walig. [Barber Jansz Wi- lig kocht in 1792 de plaats 'Selden Tijd zonder Strijd' tussen de Keinsmerweg, de Corte weg en de Zijper dijk, even buiten 't Zand. Ze was getrouwd met Lou- rens Schoon ,5 De drie kinders van Boomsma zijn uit Purmerend naar Amsterdam gegaan, omdat daar Purmerend] inkwartiering van de Bataven kwam, thans bij nicht. Schoonbroer Boomsma had twee kisten met linnen naar Purmerend gestuurd, doch hoort thans dat ze naar een pakhuis in Amsterdam gezonden zijn. Hij is vol vrees of ze wel bewaard zijn. Maandag 28 oktober verscheidene Engelse schepen hier voor het dorp, die alle om water komen en zich vrij brutaal aanstellen. Ze hebben hedennacht een boerenplaats geheel uitgeplunderd en in een andere de mensen van hun bed beroofd. Dit stuit zeer tegen de capitulatie. Zondag 10 november. Hedenochtend is de schout bij nacht Story naar de Engelse admiraal gegaan. De Bataafsekapiteins Huijs, de Jong, ook Elbregt hier aan huis zijnde, worden door 2 officieren afge haald. Huijs en Cornelius de Jong van Rodenburgh waren tot 30 augustus kapitein op de Bataafse linieschepen Admiraal de Ruijter en Cerberus met ieder 68 kanon- 5 Dekker 18 Historische Vereniging Texel Nummer 99 juni 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 20