Hoe is het mogelijk en overeen te brengen dat de Engelsen, die zeggen als vrienden te komen, zulk woest volk in ons land sturen om hetzelve te ver woesten? God, hoop ik, zal ons bewaren voor zulke wreedaards op dit eiland. Men zegt, en het schijnt ook wel waar te zijn, dat ze rauw vlees eten, de koebeesten zo lang jagen tot zij niet langer kunnen en dan steken zij ze dood. O, wat beleven wij tijden. Waar zien we 't end van onze ellende? 30 september. Een brief van Boomsma meldt ook van de duurte der etenswaren, zoals een boeren kool 3 stuivers, een mand Friese aardappels daar men daar maar 14 stuivers voor geeft, op Den Hel der 3 gulden en zo is alles naar rato. En daar staat reeds veel kostelijk land met graan onder water. Wij kunnen hier geen eten noch iets krijgen. Kool wortels is 't enige. Nergens als van Enkhuizen kun nen we iets krijgen. Medemblik kan ook niet meer geven. 2 oktober. Vandaag heeft men op verschillende plaatsen rook als van brand gezien; ook schieten gehoord, zodat men zeker weer slaags is geweest. 3 oktober. Hoewel er verscheidene vaartuigen van Den Helder gekomen zijn, heeft men tot heden nog niets van de actie van gisteren vernomen. Dat doet ons denken [dat] hij niet voordelig aan deze kant is geweest. Het dorp Schoorl en Schoorendam is weer in brand geweest en de schone landen met granen, erwten en bonen staan in het water te wapperen. O, ramp volle oorlog, wie ziet nog een eind aan de rampen die ons drukken. Als staaltje van de onredelijkheid die er bij zulke verwoestingen plaats hebben, dient dat de bakkers verboden worden om roggebrood aan de burgers te verkopen, dat het voor het oor logsvolk moet gehouden worden. O, wat lijdt de burger te meer nog met zulk een inkwartiering, daar van alles gebrek komt. Eén boerenkool kost 3 stuivers, dito 1 bos wortels. Op Den Helder kost een korf aardappels 3 gulden, die in Friesland 14 stuiver doen. EM'.ia.sciiE HrturniK tvtrr r/r frtf// //s* M jjpyy. Aftogt der Engelsche en Rasscben van de Helder in de maand november In 't jaar 1799. Ets door H. Roosing uit 1 800 naar een tekening door J.A. Langendijk (ad viv. delinnaar het leven geschetst). in collectie Regionaal Archief Alkmaar 16 Historische Vereniging Texel Nummer 99 juni 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 18