kweet, zeggende dat ieder zich maar naar zijn kwartier moest begeven en dat niemand dienst zou nemen. Dus liep deze historie af. [Aegidius van Braam was kapitein op het Bataafse li nieschip Leijden met 68 kanonnen. Hij had zich met de andere Bataafse kapiteins en admiraal Story 30 augustus overgegeven. Als Orangist of sympathi sant met de Orangisten wilde hij onder de Engelsen of de Erfprins dienen.] 's Namiddags werd er door de matrozen en enige burgers een boom van de heer Berger [Leendert den Berger] gehaald en de Oranjeboom geplant. Dit ging vrij stil in zijn werk. Men kwam wel aan de deur om iets tot deselve [een kleine financiële bij drage] maar daarmee was 't ook afgelopen, 't Was te wensen dat dit aan Oosterend ook zo afgelopen was, doch daar heeft men degenen die men voor patriotten hield, gedwongen de boom te zoenen. Dit lot moesten Pruijt en zijn vrouw ook onder gaan. En een bakker heeft men geplunderd, die mensen hadden door 'verleegenheid' hun huis ver laten. [Dit was Cornelis Hendriksz Bakker.]3 Aarjen Dijksen werd ook gedwongen al zijn nieuwe hem den te geven en een 20 gulden, dat geld heeft hij later teruggekregen. Maar de kerel is niet gestraft, zoals men verwachtte. Zaterdag de 14e september zag men op de middag hier weer brand naar de Friese kust. Men ver moedde een vaartuig, later bleek dat dit de hulk met olie was. Zondag de 15e september [klonk] een gestaag ge schut aan Den Helder. Men dacht dat het weer een begin van een slag was, maar later hoorde men dat Ridder York aan land gekomen was met een aan merkelijk getal Russen. Frederick, Duke of York was de Engelse opperbevelhebber] Maandag de 16e kwamen hier nog 150 man En gelse troepen. Dit bracht ons al weer in verlegen heid, omdat men weer voor inkwartiering vreesde. Gelukkig gingen ze allemaal naar de Schans en we hoorden dat ze ook victualie bij zich hadden. De officieren namen bezit van het huis van de heer Reinbach, dat hier leeg stond. Dinsdag 17 september kwam bericht van Boomsma en Aafje uit Den Helder]helaas de enigen van onze familie waar wij enig bericht van kunnen krijgen. Hoe het met de Alkmaarse familie zit, we ten we niet. Dit drukt ons geweldig, wijl het schijnt Alkmaar veel zal hebben te lijden. Booms- ma schrijft dat de doormars van troepen onuitspre kelijk is. Negen man op rij passeren daar uren ach tereen. Bij hem was gelogeerd de heer Bijland, die met de jonge prins gekomen was, met zijn oppas ser. De graaf Van Bijland was de adjudant van de prins.] En een majoor-generaal lag er ziek, zodat het er zo druk was, dat ze bijna niet wisten wat ze deden. In de Zijpe hebben alle mensen het huis opgepropt vol, tot 3 a 400 man. Woensdag 18 september werd ons bericht dat on der de gekwetsten van de laatste actie die naar Den Helder zijn gebracht ook een Alkmaarse burger, een lakenkoper was. Zo het schijnt dat de Alk maarse burgers reeds [de stad] uitgetrokken zijn. Dit bericht is later abusief bevonden. Vrijdag 20 september. De Engelsen hebben 1400 krijgsgevangenen gemaakt en men zegt dat er wel duizend Russen gesneuveld zijn [bij de slag om Bergen]Ze dachten vanmiddag Alkmaar in te trek ken. Dinsdag 24 september. In de acties van de 19e zegt men dat de Fransen 2 bataljons Russen, waaronder een generaal, krijgsgevangen hebben gemaakt. Vandaag zijn 3 vaartuigen met gekwetste Russen in de Laan ten zuiden van Texel] gekomen vanaf de Oude Sluijs. Morgen gaan ze naar 't Nieuwe Diep. Is heden 14 dagen dat we met inkwartiering zijn belast. Ze krijgen nu om de andere dag de man een pond roggebrood, want de rog is op en gist is hier ook niet te krijgen, zodat het wittebrood slecht en beschuit geheel niet gebakken wordt. Veel arme mensen worden 'verleegen' en kunnen geen eten geven, zodat ze waarschijnlijk van honger moeten vergaan. Woensdag 25 september. Bericht van Den Helder dat ze daar huizen vol Russen hebben. Neef Jan heeft er wel 25 in huis. 't Is: dis maar op of ze slaan alles aan stukken. De schout Herwerde had gedu rende enige dagen wel 200 man in zijn huis, zodat zijn huis wel een paardenstal lijkt. Zondag 29 september. Het is nu reeds 5 weken ge leden dat wij van iemand der familie enig bericht hebben ontvangen. Hoe en waar de Alkmaarse fa milie zijn is ons onbekend. Drie kinderen van Boomsma zitten in Purmerend. Waar Guurtje is, weten ze niet. Adriaan is de enige die thuis is. Het bericht welk de laatste actie oplevert, is niet tot voordeel der Engelsen en Russen. De laatsten hebben zich ook zeer slecht gedragen: in de dor pen de mensen vermoord, geplunderd. Maar wat kan men van zulk woest volk anders verwachten? 3 Vonk, 88 Nummer 99, juni 2011 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 17