maar één heer verstond het niet en zei: maar zo moet het wezen! Nadat men hen [de inkwartiering] 2 dagen hier [in Oudeschild] gehad had, ging er een commissie naar Den Burg, naar Zijne Hoogheid, met het vriende lijke verzoek om ons van zulk een aantal mensen te ontslaan, omdat het er anders binnenkort jam merlijk voor ons uitzag. Zijne Hoogheid was vrien delijk en beloofde spoedige verlichting, maar het duurt nu 8 dagen en men heeft er nog niets van ondervonden. Gisteren, de 6e september, is er een tweede deputa tie heen gegaan, met de verklaring dat men nog voor 5 dagen granen had, en dan verlegen wierd [zonder zit]Wat dit nu zal afdoen moet de tijd le ren. Ieder kan nagaan wat daar al niet bij moet, wijl het onderhoud dat zij dagelijks krijgen de man uit 3 vierdedeel vlees bestaat en een pond rogge brood. Zijne Hoogheid heeft hier eergisteren toch een vaartuig met aardappelen [laten komen]Dat was heel best, maar bij een getal van 4 duizend mensen kan men begrijpen dat ieders deel maar zeer gering was. Wij geven voor een korf aardap pels nu 42 stuivers, en dan is de mand nog kleiner dan een Friese. Op vrijdag de 13e had men hier een ganse omstan digheid. De heer Van Braam had een schip gekre gen voor 250 man die 's ochtends ingescheept wer den. Toen de kagen de touwen los zouden maken riepen enige belhamels "Maak niet los", met grote vloeken, "Wij willen de Engelsen niet dienen! We hebben te land dienst genomen!" In een ogenblik was alles in de war en ik dacht dat er nog doodslag van zou komen, want ze dreigden de eerste die dienst nam aan hutspot te hakken. Toen kwam het beleid van de officier te pas, die zich ook wel Ets door R. Vinkeles naar een tekening van Dirk Langendijk (ad viv. delin., naar het leven geschetst) en uitgegeven door F. Bohn in 1 800, als plaat VI opgenomen in L.C. Vonk, 1801Aftocht der Engelschen en Russchen van de Helder op den 29 november 1799. De Engelsen begeven zich bepakt en bezakt met hun vrouwen naar de sloepen voor de kust. Rechts op de voorgrond vullen enkele soldaten kisten met ransels. Rechts de herberg 'Het wapen van Haarlem'. Links op de achtergrond de Engelse vloot. collectie Regionaal Archief Alkmaar 14 Historische Vereniging Texel Nummer 99 juni 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 16