veerden niet verder dan Wieringen te gaan. Dit lie ten we op Texel weten en Claas kwam ons woens dagmiddag met een klein schuitje vertellen dat al les op Texel wel was en dat de vlag op Texel reeds op de toren was, maar pas nadat de militairen die nog in de Schans waren, waren vertrokken. Ze hadden hem [de Prinsevlag] er al eerder op gehad, maar de commandant dreigde het dorp in brand te steken als ze de vlag niet weer afnamen. Dit ge schiedde dan ook ogenblikkelijk. En die mensen zijn vertrokken zonder iemand in zijn rust te sto ren. Op andere plaatsen is dat gemeen afgelopen: aan de Oudesluis zegt men, is eerst geplunderd. Klaas ging daar donderdagochtend 29 augustus weer naar Texel en toen hij met het schuitje in de haven kwam, kwamen er honderd Engelsen die al len in de Schans geplaatst werden. Donderdagmiddag kwam Claas Dekker en vertelde ons van de komst van de Engelsen en dat alles in volkomen rust was. Zo vertrokken wij en meer vaartuigen 's avonds 8 uur weer van Wieringen en kwamen s nachts 1 uur voor Texel, waar spoedig ons goed weer ontscheept werd. Zo was dit reisje spoedig afgelopen. Antje en haar reisgenoten raak ten namiddags weer naar huis. Maartje Buijsekool en twee dochters van Abel Noordberg zijn ook mee geweest. [Maartje Buijsekool was een dochter van de Oude schilder schipper Cornelis Buijsekool en Aagje Jans Smit.1 Abel Noordberg was schipper op 's Lands schuijt ten dienst van de recherche in het Vlie en op Texel. De Bataafse vloot op de Rede van Texel onder bevel van schout-bij-nacht Samuel Story bestond uit 6 linie schepen, 5 fregatten en 1 korvet, met totaal 4.380 man en 656 kanonnen aan boord. De Engelse vloot bestond toen uit 8 linieschepen en 8 fregatten met totaal 862 kanonnen. Op de Engelse schepen waaide behalve de Engelse vlag ook de Prinsevlag. Toen de Bataafse matrozen dat zagen brak op vrijwel de gehele Bataaf se vloot muiterij uit - althans, ze weigerden te vech ten. De Bataafse Schout bij nacht Story belegde krijgsraad met zijn kapiteins. De kapiteins Aegidius van Braam en Theodorus van Capellen sympathiseer den met Oranje en Cornelius de Jong van Rodenburgh wilde alleen de Bataafse vloot redden, hetzij voor Oranje, hetzij voor de Republiek. Daarop besloten de Bataafse kapiteins unaniem de vloot over te geven.]2 Vrijdagochtend 30 augustus zagen we een grote Engelse vloot onze deur voorbij zeilen naar de Ba- ËSaDEÜSilaH Het landen der Engelschen tuschen Petten en Callantsoog op den 26 Augustas 1799vervaardigd door C. Brouwer. In verband met de grote vraag naar prenten met dergelijke voorstellingen werd deze gravure waarschijnlijk na 1 799 vervaardigd. collectie Regionaal Archief Alkmaar 1 NHA Notarieel inv. 4939 fol. 34 2 Vonk, 50-58 12 Historische Vereniging Texel Nummer 99, juni 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 14