Naast deze woning was een steeg met daarnaast het huis van Piet Boon (Kogerstraat 79, voorheen Kogerweg 17) schilder en broer van W. Boon. Deze woning had glasschade en schade aan dakpannen. Op Kogerstraat 81, voorheen Kogerweg 19, woonde Henk Bakker met zijn moeder, die gehuwd was met Rinus Bakker. Daar was alles kapot, de muren gescheurd, deuren weggeblazen en glas schade. De achteras van de Duitse legerauto sloeg in de schuur van Willem Benen. Ongeluk of opzet? De meningen zijn verdeeld. Er zou een complot geweest zijn van een groep van vier of vijf Duitsers die, zonder medeweten van hun superieuren, de munitieauto hebben willen laten ontploffen op de Groeneplaats in Den Burg. Dit, omdat daar 's mid dags om vier uur de intocht van een groep Canade zen werd verwacht en er dan veel mensen op de been zouden zijn. Men had de vlag uitgestoken, in Den Burg was alles versierd. De Duitsers zouden bij Plaatsman, Kogerweg 36 een tijdmechanisme in werking hebben gesteld. Toen ze weg wilden rijden, sloeg de motor af en deze wilde niet meer starten. De auto moest aange duwd worden, wat extra tijd heeft gekost en ze fa taal geworden is. Bij Buitenlust schijnen twee Duit sers van de wagen afgesprongen zijn en aan de westkant van de Kogerstraat nog mensen gewaar schuwd te hebben (niet de familie Huisman die op Kogerstraat 81 woonde) en er is verder niemand die dit kan bevestigen. De Duitse lezing luidt dat op scherp gestelde gra naten per ongeluk zijn ontploft. Dit lijkt ook een aanvaardbare mening. Niemand gaat met een vrachtwagen rijden die elk moment ontploffen kan. Hier kan tegenin worden gebracht dat de eer ste munitieauto op de Stenenplaats een dodelijke aanrijding veroorzaakte. De Stenenplaats lag niet op de gebruikelijke route Witte Kruislaan/Wilhel- minalaan richting Oudeschild. Beschrijvingen van het ongeluk Jan Huisman van 'Berkhoeve' woonde toen in de Kogerstraat 85. Hij was die dag aan het ploegen bij Tubantia. Om ongeveer drie uur werd hij opge schrikt door enorme knallen, het ging maar door, het leek net snel achter elkaar afgeschoten vuur werk. Huisman ging na het werk langs hun schuur achter de Kogerstraat via Weltevreden, waar Kager woonde, naar zijn huis. Daar zag hij toen de enorme ravage die was aangericht. Harry de Graaf was één jaar oud. Zijn moeder was naar de Groeneplaats om feest te vieren. Harry wilde niet mee en was juist ondergebracht bij een tante. Dit was zijn geluk, als hij thuis gebleven was, had hij het niet overleefd en had er geen ere burger met die naam rondgelopen. Sjaak Schraag Soldaten bij het wrak van de munitieauto. De bomen op de voorgrond zijn helemaal kaal. Nummer 99 juni 2011 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 11