belangstelling voor. Een greep uit het geboden: de zanggroep onder aanvoering van de nieuwe dirigent Rinus Kuiper (als opvolger van Willem Kikkert) gaf tijdens een emotionele bijeenkomst acte de présence bij de aanbieding van het eerste exemplaar van de tweede zangbundel van Willem Kikkert aan ere burger en vriend prof. C. de Jager. Het boekje genaamd "De liefde baart veel wonder", waarvan de voorbereidingen al grotendeels door Willem zelf waren voorbereid, werd na zijn dood met grote inzet door zijn vrouw Maatje tot een goed einde gebracht. Samen met het eerste boekje "Er was eens... een her derinnetje" zijn nu plm. 100 volksliedjes die ooit op Texel gezongen werden tijdens feestjes en ook wel gewoon thuis, bewaard gebleven. Een buitengewoon kostbaar cultureel bezit is op deze wijze voor altijd bewaard. Gré Dros vertelde op haar onnavolgbare wijze Tesselse verhaaltjes in dialect. December Op zaterdag de lle draaiden we de hele dag non stop, historische filmpjes van Gijs Duinker uit de dertiger jaren. We hadden de hele tijd veel aanloop en kregen enthousiaste reacties. Het klapstuk van het jubileumjaar kwam net voor de kerstdagen uit, het extra dikke, feestelijke, glossy decembernummer van ons kwartaalblad. De redactie heeft hier veel tijd en aandacht aan besteed, o.a. om een groot aantal Texelaars te vragen een bijdrage te leveren in de vorm van persoonlijke herinneringen uit hun leven. We mogen wel constateren dat dit uitermate goed geslaagd is. Redactie en bestuur mochten veel opgetogen woorden van waardering in ontvangst nemen. Mede door de aandacht die al deze activiteiten genereerden, en ook door de historische rubriek, verzorgd door onze redactie in het gratis weekblad "Texel dit weekend" is het ledenaantal gegroeid. Op dit moment staat de teller op 954. Na lezing van alle gebeurtenissen zult u het met mij eens kunnen zijn dat 2010 voor onze vereniging een zeer bewogen jaar was. Jacques Dijt, voorzitter Tewerkgestelden In 1943 werden de dienstplichtigen van de lichting 1923 opgeroepen om zich te melden bij het arbeids bureau bij Stoepker in de Weverstraat. Ze kregen de keus öf in treden in het Duitse leger öf in Duitsland tewerkgesteld worden. Iedereen koos voor het laatste. Niet lang daarna volgde een keuring in Alkmaar waar iedereen werd goedgekeurd. Ongeveer een maand later gingen we op reis met openbaar vervoer naar Amsterdam en vandaar met de Duitse Spoorwegen via Bentheim naar Hannover. We kwamen tegen 10 uur 's avonds aan en het verbaasde ons dat er overal lichten branden. Op Texel waren we al lang verplicht om 's avonds te verduisteren en hier was een baaierd van licht. Ik herinner me dat er kermis was en dat er veel men sen op de been waren. Plotseling ging er een sirene loeien. De lichten werden snel gedoofd en iedereen moest de schuilkelder in. Daar zaten we niet lang; men zei dat het een verkenner betrof en dat er dus geen gevaar te duchten was. We brachten de nacht door in het arbeidsbureau van Hannover en werden de volgende morgen naar de Accumulatoren Fabriek VARTA gebracht. De Neder landers werden ondergebracht in barakken waar nog enige plaatsjes over waren; alle barakken zaten namelijk zo goed als vol. Ik kwam samen met Simon Jan Zijmjz in een barak met Sudeten-Duitsers ondergebracht. In een barak tegenover de onze zaten Jacob Schrama en Piet Tuinder. Er waren aparte ba rakken voor Polen, Fransen en Belgen. Pas een jaar later was er voldoende ruimte voor een Nederlandse barak. In de fabriek werden accu's gemaakt voor onderzeeërs. Er was onder andere een gieterij waar de loden man tels van de accu's gegoten werden. Als je daar werkte kreeg je extra voedsel en een fles melk per dag. Simon Jan werkte met een gietmachine en dus was hij een bevoorrecht persoon die in aanmerking kwam voor extra voeding. Ik was elektricien en deed onder houdswerk. Dat leverde geen extra eten op, maar ik kreeg wel beter betaald dan de anderen. Daarvan kon ik geen eten kopen, want dat was op de bon, maar Nummer 98, maart 2011 Historische Vereniging Texel 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 7