HISTORISCHE VERENIGING 1985 TEXEE 2010 JUBILEUMNUMMER VAN DE Maart De aftrap kwam op 19 maart, met een zeer geslaagde tentoonstelling van historische kaarten van ons eiland zelf, en ook van de de omringende wateren. Alle kaartmateriaal kwam uit Texels bezit: van onze vereniging, van de gemeente, en het overgrote deel van de eigen leden. Ons lid Albert Vlierhuis heeft zich enorm ingespannen om deze tentoonstelling tot een succes te maken. Groot was niet lang daarna de ontsteltenis en droefheid, toen Albert op tragische wijze kwam te overlijden. Met zijn vrouw Yvonne en familie hebben wij Albert tijdens een indrukwekken de bijeenkomst in de katholieke kerk herdacht. Kort na de tentoonstelling werden vier leden van onze vereniging tijdens een feestelijke bijeenkomst verrast met een koninklijke onderscheiding, uitgereikt door onze nieuwe burgemeester mevrouw Giskes. Historisch feit: het waren de eerste onderscheidingen die zij uitdeelde! Het waren Klaas Uitgeest, het echtpaar Maatje en Willem Kikkert en uw voorzitter die in het zonnetje werden gezet wegens hun maatschappelijke verdien sten voor de Texelse samenleving, met als gemeen schappelijke noemer onze Historische Vereniging. April Maar dit was nog niet alles. Tijdens onze jaarlijkse ledenvergadering op 22 april werd door de burge meester de zilveren penning van de gemeente Texel aan onze 25-jarige vereniging uitgereikt, met een fraaie oorkonde, bevattende de uitgebreide motivatie. Tevens mochten wij een prachtige historische kaart aan onze verzameling toevoegen. Mei Een schaduw werd over deze feestelijkheid geworpen doordat Willem Kikkert kort daarvoor ernstig ziek was geworden. Wij hebben enige tijd tussen hoop en vrees geleefd, maar op 11 mei kwam het bericht dat hij was overleden. Dat was een dag voordat de historicus Maarten van Rossem op 12 mei een door ons georganiseerde lezing zou houden in de doopsgezinde kerk. Afzeggen was geen optie meer, het was dus met zeer gemengde gevoelens dat het bestuur op die dag een volle kerk kon begroeten. De spreker was goed op dreef. Allen, leden en overige belangstellenden, waren vol lof over het gebodene. De heer van Rossem hield het gehoor een gehele avond op zijn eigen, onnavolgbare wijze in de ban. Juni Gedurende de zomermaanden houdt de vereniging vakantie. Een bespreking in juni met wethouder Hercules maakte ons echter duidelijk, dat de gemeente zich terug gaat trekken uit het gedeelte van "Tusse de Banke" waar zij de expositieruimte exploi teert. Dit met ingang van 1 januari van dit jaar. Onze vereniging kan nog in het jaar 2011 op de bestaande condities doorgaan. Voor volgende jaren moeten er nieuwe voorwaarden gevonden worden. Er hebben reeds besprekingen met de eigenaar, de Rabo bank, en met de gemeente (want die laat ons echt niet in de steek) plaatsgevonden. Ik heb er goede hoop op dat er acceptabele afspraken gemaakt kunnen worden. Het bestuur zal u op de hoogte hou den. Op dit moment houden wij alle opties open. Zelfs kan het in de toekomst noodzakelijk zijn, dat wij de mogelijkheid willen hebben om naar een eigen pand uit te zien. Daartoe zullen de statuten aan gepast moeten worden. Het is dus mogelijk dat het bestuur dit tijdens een ledenvergadering ter goedkeu ring aan u zal voorleggen. De notaris zal ons binnen kort een herziene versie van de statuten voorleggen, waarbij deze tevens aan nieuwe wetgeving zal zijn aangepast. Oktober Op 2 oktober werden historische rondleidingen door alle dorpen op ons eiland gehouden, welke jammer genoeg te weinig belangstelling trokken. Wij hopen in de loop van dit jaar een herkansing te krijgen. Een commissie "Begraafcultuur op Texel" is in 2009 door het bestuur ingesteld om te onderzoeken welke graven wat ons betreft in aanmerking komen voor een monumentale status. Na het inwinnen van advies bij "Cultureel Erfgoed Noord-Holland" kon geconstateerd worden dat de archivering bij onze vereniging door de bank genomen goed en toegewijd plaatsvindt. Er bestaan in den lande meerdere methoden van archivering. De bibliotheek en archeologie gaan volgens een landelij ke standaard werken, de foto's en films blijven volgens een eigen ontwikkeld concept doorgaan. November Van 12 tot en met 14 november presenteerde de ver eniging zich met alle werkgroepen. Hiertoe was tevens de expositieruimte gehuurd, zodat het hele gebouw tot onze beschikking was. Er was grote 4 Historische Vereniging Texel Nummer 98, maart 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 6