Nieuw voor ons was het gezegde dat de heer Drijver noemde: 'op skuufies lóópe'. Dat betekent: op iemand z'n zak teren - wel mee drinken maar geen rondje geven. Jacques Dijt: "Doe wee jonges waare riepe we oltiêd: We moete fandaag om een ijssie bee Jaap Teil, wont die heb hedenijs". En: Als het blak weer was, wat op Texel haast nooit voorkomt, zeiden de gebroeders Duinker: "'t Weer luustert". Natuurlijk is er veel gesproken en veel verteld en het was dan ook twaalf uur eer we er erg in hadden. De Koog staat in januari op het programma en Oudeschild volgt in februari. Gerrit Eelman 'dikke Gerrit' werkte bij de TESO. Van hem komt het volgende verhaal. We foere nag met de enkeldekkers; doe wiere de oto's nag ollegaar anskoove om zóveul mogelijk ruumte te benutte. Nou is 't gewoon deurreeje, maar doe most er aanskoove worre. D'r wos ol iên oto oppe bóót en de twiede wos 'n dikke Mercedes. Die ging onderholve meter achter de eerste staan. D'r zot 'n wot ouwere mon achter 't stuur. Ik sèèg, "meneer, kom je nag effe 'n stukkie fooruut? Wont dot ken 'n vrachtwage, net 'n uur wachte skeele, os jee nou effe fooruut komt". Néé, néé, 't wos dut en 't wos dot. Hee bleef staan. Doe sèèg ik, "nou os jee niet zó goed a utoreeje ken, dan moet je 't niet doên; don neem ik de verantwoording niet! Springt ie uut sien auto en seid: "Niet autoreeje, dut is mien dorde Mercedes ol". "Sieje wel", sèèg ik, "'n Mercedes hèèw je aars foor 't leeve. Os dut don olje dorde is, don liekt 't wel dot je d'r niet zo erreg best mee omgaan ken.Hee wos de twiede die de bóót op kwam, en hee het 't hééle dek teuge mee lóópe te skelde, totte we de skuuf dicht dede. De Mercedes bleef op sien plek. Theo Backer heeft op ons eiland veel mensen gesproken en vragen gesteld over het gebruik van Texelse woorden en kreeg natuurlijk ook veel verhalen te horen. Hier volgt er eentje: 'Skéépe in 'n nes driêve' kan best lastig zijn. Schuurdeuren die van boven rond zijn en een hoog opgeladen wagen met rechthoekige pakken kan soms ook problemen opleveren. Meijert van Heerwaarden loodste met woord en gebaar de bestuurder (de zoon van de baas) van zo'n hoog opgeladen wagen naar binnen. Het lukte niet zo goed en Meijert riep een aantal keren krachtig "ho". De bestuurder kwam van de wagen en zei boos: "Ho sèèg je teuge 'n peerd". "Ja antwoordde Meijert ad rem, maar ok welderes teuge 'n ezel". [Bron: de heer J. Timmer] Nog een korte dan: Jim Schagen zat op de MULO in de zelfde klas als Cees Hoekie. Jim vertouwde hem toe: "Ik ken met deuze leu niet worre, se wete olies beter os ik". Hij nam de benen en kwam nooit meer terug. Gerard Kuip en Simon Dros Het mussie van Gré, tekening door Monica Maas -«yv -s. ^O, VVtfrA. 4 Nummer 98, maart 2011 Historische Vereniging Texel 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 33