In 1958 werd het adres gewijzigd in Dorpsstraat 21. Joost Mak is op 14 januari 1962 overleden. Hij werd op 17 januari begraven bij zijn eerste echtgenote Pie- tertje Daalder. Maria Mak-Kapel overleed op 15 mei 1980 in het verpleeghuis Texel. De hoofdrolspelers van dit verhaal zijn allen overleden. Blijft.het ver haal over Reijer Leendert Mak, slachtoffer van de oor log, een verhaal over ooit gemaakte keuzes en de ge volgen daarvan. Ed Vermeulen Met speciale dank aan: Hartmuth Dyck Neustadt am Rübenberge, BRD voor zijn in Duitsland verrichte archiefonderzoek en op lo catie gemaakte foto's. Kees Groenhof, De Koog, voor het met mij delen van zijn herinneringen. JohanJ. Teeuwisse, Oorlogsgravenstichting (OGS) Den Haag, voor zijn luisterend oor en betrokken en kritisch commentaar. Met dank aan: Wil Braam, Archief Gemeente Texel De dames Dieuw en Hanny Maas, De Koog Arie J.W van Voorthuijsen, Lunteren Bronnen: Archief Gemeente Texel Archief Oorlogsgravenstichting (OGS), Den Haag Archief Stadt Neustadt am Rübenberge, BRD Archief Texelse Courant Archief Volksbond Deutsche Kriegsgraberfürsorge e.V, Kassei, BRD Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) Gesprekken met Kees Groenhof, De Koog, juli 2007 Gesprek met Tjalling Brinksma, Den Helder, april 2000 (Brinksma overleed in september 2003) Gesprek met mevrouw Riet Dalmeijer, De Koog juli 2005 Het Nederlandse Rode Kruis, bureau Oorlogsnazorg, Den Haag International Tracing Service (I.T.S) Bad Arolsen BRD C. Hoogerheide, Schoolgaan in De Koog, uitgave oktober 2002 Tessels Prate De dialectclub in Oosterend op donderdag 18 november 2010 Daar kwamen veel mensen op af. Zo veel, dat er tafels en stoelen bijgeschoven moesten worden om iedereen een plaatsje te geven. Niettegenstaande een slechte en verkeerde berichtgeving in de krant, waren er 39 belangstellenden aanwezig. Gré Dros beet de spits af met verhalen die zich voornamelijk in de omgeving van Oosterend afgespeeld hebben. Simon Dros deed het 'skéépe ferhaal' dat Cees Terpstra heeft geschreven. En al doende kwamen de volgende verhalen naar voren: Elly Kortenhoeven-Schagen: Leste belde d'r 'n meissie fon 't Nuon om te frage of wee stroom hèèwwe wowwe. "Dot hèèwwe wee niet nódig me kiend", had Elly gezegd, wont wee hèèwwe mg 'n pieteroliestelletje'. Het meisje had daarvan niet terug en nam met een vriendelijk "goeiedag" afscheid. Simon Dros had onlangs Cees Hoekie gesproken. Onder de koffie zei zijn vrouw Nel dat ze nodig naar de kapper moest. Cees vertelde me dat hij dan altijd meeging en ook werd geknipt. De allereerste keer vroeg een alderaardigste kapster hoe hij geknipt wilde worden. Cees antwoordde: "Os jee fiend dot 'r genog héér oppe grond leit, dan mag je wel stoppe". Elly zei: "Ik hèèw mg een mooi ferhaal over h mussie. Nee, gien feugeltje, maar een mussie foor op 't hóófd. Ik fond 'n prachtig mussie bee Super de Boer en brocht 't bee de kassa. Die week froeg ik verskeiene keere of d'r ol iêntje om weest wos. Na 'n week mm ik 't mee m huus. Ik hèèw 't wosse in koud water met azijn zó os dot hoort. Dat is nou vijfjaar leeje en ik heb d'r mg puur zo'n wil fon hod. Staan ik leste te praate met Wil Soer uut Skil en deer komt Gré Dros onlóópe en die kiekt mee bezonders skerrep an. Don fraagt se of ik dot mussie zelf maakt hèèw en of ik dot mussie soms erreges kocht hod. Nou dus niet. Ik see, dot ik 't fonde hod bee de Super". Don is die mus fon mien", riep Gré. "Ik hèèw heur d'r mussie teruggeeve en ik hèèw 'r ok mg mroepe dot se'm eerst maar d'r es wosse most". Gré vult lachend aan: "Ik hod mien mus verloore bee de Super en hèèw wel 'n week lang fraagt of se die ol fonde hodde of dot iêntje 'm öfgeeve hod. Ik liep doe ok oltiêd deur de Burreg te kieke of iêntje dot ding op hod, wont 't wos 'n fijn mussie, breid fon skéépewol deur 'n vriendin fon mee in Zuud Holland, wont ik weunde doe in Vlaardingen. Na vijf jaar siên ik Elly Skaage die mien mus op hod". Historische Vereniging Texel Nummer 98 maart 2011 30

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 32