mk.w£n ambtshalve zijn afgevoerd uit de registers van de Ge meente Texel. Dit verklaart ongetwijfeld dat er geen verwijzing naar Reijer in de op Texel beschikbare lijs ten van ten tijde van de tweede wereldoorlog gestor ven Texelaars voorkomt. Zij woonden nu immers for meel in Lunteren. Alles wijst er op dat dit feit ook tot gevolg had dat Reijers naam niet ter sprake kwam ten tijde van het samenstellen van de naamlijsten voor een vermelding op het monument voor de oorlogs slachtoffers in Den Burg. Daarbij rees bij mij de vraag of Reijer wel voldeed aan de gestelde criteria om op deze lijsten vermeld te worden. Een bijzonder detail echter is een zinsnede uit een vanaf Texel door de lo kale autoriteiten verstuurde en in het CABR bewaarde brief van 18 juni 1946, gericht aan Bureau Rechtsher stel en Beheer in Den Helder: 'later uit Duitsland offi cieel bericht gekomen op het raadhuis alhier dat Reijer Leendert Mak bij een bombardement in Duitsland is om gekomen'. Tegenstrijdige berichtgeving dus en naar la ter zou blijken niet correct. Terugkeer naar De Koog Eind april 1945 is het echtpaar Mak met een trans port vanuit Duitsland naar Nederland teruggegaan, waar zij bij aankomst in het Drentse Zuidwolde bij een boer werden ondergebracht. Hier werden zij door de politie, op aangeven van de Binnenlandse Strijd krachten (BS) en op basis van hun NSB-lidmaatschap, het nabijgelegen Neustadt am Rübenberge en daar op 8 maart 1945 te 11 uur 's avonds is overleden aan de gevolgen van darm tuberculose. Schriftelijk werd op 9 maart door de directrice van het Kreiskrankenhaus aangifte gedaan van dit overlijden. Aansluitend werd Reijer begraven op het Neuer Friedhof an der Linden- strasse in een zogenaamd rijengraf. Grafligging: Vaknummer III, grafnummer 9. Een door mij in 2005 gedaan verzoek om een foto van ge noemde grafligging te verkrijgen kon helaas, niet (meer) gehonoreerd worden. Het waarom werd mij duidelijk toen ik recentelijk documenten in handen kreeg waarin te lezen viel dat in november 1953 door de OGS besloten werd om alle in Niedersachsen gele gen Nederlandse oorlogsgraven over te brengen naar een nieuw in te richten Ereveld op het Stadtfriedhof Seelhorst te Hannover. Reijers graf was echter door het vrijwillige karakter van zijn verblijf in Duitsland en uiteraard ook het NSB-lidmaatschap van zijn ou ders, gekwalificeerd als 'particulier graf', waarvoor de familie zelf verantwoordelijk was en kwam niet voor overplaatsing naar het nieuw in te richten Ereveld in Hannover in aanmerking. Na afloop van een niet na der omschreven termijn is het graf van Reijer ge ruimd. Niets op de begraafplaats van Neustadt herin nert nu nog aan Reijers laatste rustplaats. Blijft het feit dat door het vertrek van de familie Mak naar Lunteren de personalia van Reijer in juli 1944 mmM Joost en Maria Mak-Kapel voor hun huis KI 6, later Dorpsstraat 21, middenjaren '50. Foto in coll. Ed Vermeulen Nummer 98, maart 2011 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 29