offerregister van de OGS kan worden verklaard door het feit dat Reijer, al dan niet samen met zijn vader en stiefmoeder 'vrijwillig' naar Duitsland is vertrokken. Hij voldeed derhalve niet aan de door de OGS gehan teerde definitie van het begrip oorlogsslachtoffer. Het zou tot eind 2010 duren totdat ik hierover, na een zoektocht in Duitsland, duidelijkheid kreeg. Na een 'speurtocht' op internet, waar ik een site over de his torie van Neustadt am Rübenberge vond, kwam ik in contact met de vader van de webmaster, en vertelde hem mijn verhaal. Hij zegde toe enig speurwerk te gaan verrichten. Slechts enkele weken later deed hij uitgebreid bericht over zijn zoektocht. Met als be langrijkste punt de mededeling dat hij in het gemeen tearchief op Reijers overlijdensakte de aantekening had gevonden dat niet alleen Reijer, maar ook vader Joost Mak een periode in de plaats Idensen, waar Rei jer mogelijk in de tuinbouw werkzaam was, op het adres no. 54 had verbleven! Een bevestiging dus van Maks eigen versie van het gebeurde. Letterlijk staat er: 'Vater: Lehrer i. R. (in Ruhestand), wohnhaftz. zt. (zur Zeit) in Idensen no. 54'. Deze mededeling en do cumenten uit de archieven van de OGS en haar Duitse zusterorganisatie Volksbund Deutsche Kriegs- graberfürsorge, geven aan dat Reijer vanuit zijn laatst bekende woonplaats Idensen, een klein dorpje op on geveer acht kilometer afstand van Wunstorf, wegens ziekte werd opgenomen in het Kreiskrankenhaus van daan onderzoek, bij zowel de Gemeente Texel alsook bij de Gemeente Ede (Lunteren), is vastgesteld dat Reijer na zijn vertrek van Texel weliswaar 'op papier' in familieverband naar Lunteren is vertrokken, maar daar in tegenstelling tot zijn vader en stiefmoeder nooit daadwerkelijk heeft gewoond. Verrassend is dat Meester Mak in 1946 na zijn terugkeer in de Koog, wederom aan buurman Groenhof, verteld zou hebben dat hij zelf ook in Duitsland had verbleven.6 De be vestiging hiervan vond ik tijdens een recent, januari 2011, bezoek aan het Centraal Archief Bijzondere rechtspleging (CABR). In een proces-verbaal, geda teerd 18 januari 1946, opgemaakt door een ambte naar van de Politieke Opsporingsdienst (POD), be schreef Joost Mak in zijn eigen woorden het vertrek van de familie Mak van Texel: In april 1944 moest ik op last van de Burgemeester van Texel (Rijk de Vries), evacueren en kwamen wij terecht in een kamp in Lunte ren, kamp Boschoord, een evacuatiekamp. Vervolgens gingen we per autobus naar het nabij Harmover Duits land, gelegen Idensen, waar wij een halfjaar verbleven. De datum van dit vertrek naar Duitsland werd niet vermeld, maar zal ongeveer in oktober geweest zijn. Het feit dat Reijers naam niet voorkomt in het slacht- Het echtpaar Mak-Kapel in de tuin van villa Berg en Dal in Lunteren in de zomer van 1944. Foto in coll. Ed Vermeulen Nummer 98, maart 2011 6 Kees Groenhof, juli 2007 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 28