van een oud fotoalbum een foto zag met daarop afge beeld een man in donker kostuum, zittend in een po nywagen. Op mijn vraag wie dit was, kreeg ik als ant woord 'Reijer, maar die leeft niet meer'. Ook kreeg ik te horen dat zijn dood iets met de oorlog te maken had. In mijn beleving klonk dit vreselijk spannend en wilde ik wel meer weten. Op mijn verdere vragen kreeg ik echter geen duidelijk antwoord en veel wij zer werd ik dus niet. Ook in latere jaren, lang nadat meester Mak en zijn vrouw waren overleden, kreeg ik tijdens gesprekken met mijn tante Jopie nooit het hele verhaal te horen. Het was dan net of haar blik af dwaalde, het onderwerp was niet echt bespreekbaar. Reijers dood had iets met de oorlog te maken, en daar bleef het bij. Wel werd mij duidelijk dat zij en haar stiefbroer Reijer het goed met elkaar konden vinden. Zoektocht naar het verleden Een aantal jaren geleden besloot ik om een, misschien wel laatste, poging te ondernemen om het hele ver haal boven tafel te krijgen. Ik voerde gesprekken met 'oude' Rogers, schreef brie ven en e-mailberichten naar allerlei instanties en ver zamelde alles wat de oplossing tot dit in mijn ogen nog steeds raadselachtige overlijden dichterbij zou kunnen brengen. Wat mij al snel opviel was het feit dat de herinnering aan Reijer Mak, toch een geboren Texelaar, op Texel naar het leek uit het collectieve ge heugen was verdwenen. Zoals eerder vermeld zijn er nog steeds geboren en getogen Rogers die zich Reijer kunnen herinneren, maar een goed beeld van zijn vertrek van Texel kreeg ik niet. Wel was het mij na enig genealogisch onderzoek duidelijk dat Reijer in Duitsland was overleden, om precies te zijn op 8 maart 1945 in het nabij Hannover gelegen Neustadt am Rübenberge. De familie Mak had bij het maken van een politieke keuze voor de Nationaal-Socialisti- sche Beweging (NSB) gekozen. Een keuze waarin zij op Texel niet alleen stonden. Maria Mak werd lid in 1935, terwijl Meester zich na een periode als sympa thisant kort na de meidagen van 1940 als lid heeft la ten inschrijven. De jaarlijkse contributie bedroeg 5,20 en werd betaald aan de blokleider. De politieke beleving van Maria zou sterker geweest zijn dan die van haar echtgenoot.2 Een keuze ook die, naar later zou blijken, het leven van beiden in de laatste oor logsjaren dramatisch zou beïnvloeden. Aan de hand van archiefgegevens van de Gemeente Texel werd mij duidelijk dat de familie Mak op 19 juli 1944 Texel heeft verlaten en zich heeft in laten schrijven in de Gelderse gemeente Lunteren nabij Ede op het adres Molenweg 10, Pension Huize Elsenhoek. Later ge volgd door Boschlaan 47, Hotel Pension Berg en Dal. Op beide adressen waren pensions, mogelijk ook her stellingsoorden, waar leden van de NSB gebruik van konden maken. Misschien dat de broze gezondheid van Maria Mak-Rapel bij deze keuze een rol speelde. Nog in De Roog zou meester Mak tegen zijn buur man Cornelis Groenhof gezegd hebben 'Ik ben er lid van, heb er voor betaald en ga er nu gebruik van maken'? Mogelijk heeft het vertrek van Texel ook te maken met het feit dat de geallieerden op 6 juni 1944 in het Franse Normandië waren geland. D-day! Een vlucht wellicht,4 waarbij ook de gedachte aan 5 sep tember 1944, de dag die de geschiedenis in zou gaan als Dolle Dinsdag, opkomt.5 Zeker is dat deze periode ook min of meer overeen kwam met het tijdstip dat De Roog op bevel van de bezetter ontruimd moest worden. Van het huis De Roog 16 werd de deur op slot gedaan. In de Texelse Courant van 22 juli 1944 werd het volgende bericht opgenomen Joost Mak en gezin van De Koog 16 naar Ede, Gelderland, Lunteren, Molenweg 10. Zoals gezegd was ook Reijer volgens deze gegevens naar Lunteren vertrokken. Bij de Ne derlandse Oorlogsgravenstichting (OGS) is echter vastgelegd dat bij een door deze Stichting in 1953 ge- 2 Kees Groenhof, juli 2007 en Tjalling Brinksma, april 2000 3 Kees Groenhof, juli 2007 4 Kees Groenhof, juli 2007 5 Riet Dalmeijer, juli 2005 Mijn ontdekking! Grafsteen op de oude begraafplaats van De Koog. Foto in coll. Ed Vermeulen Nummer 98 maart 2011 Historische Vereniging Texel 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 27