leeftijd was ik geïnteresseerd in het zoeken naar en vinden van oude dingen. Noem het maar archeologie voor hele kleine beginners. Gewapend met een strandschep struinde ik over het strand en door de duinen op zoek naar het onverwachte. Maar waar en hoe diep ik ook groef mijn inspanningen en opgra vingen bleven zonder resultaat. Ik zocht me suf, maar vond niets. Hierin kwam verandering toen Meester Mak mij deelgenoot maakte van een groot geheim. Even ten zuiden van De Koog zou volgens overleve ring een oud, niet meer gebruikt kerkhof liggen. Nie mand echter wist de juiste plaats. Meester Mak kon me wel bij benadering aangeven hoe ik er zou kun nen komen. Vroeg in de ochtend, op een regenachtige en winderige dag in de paasvakantie van 1948 ging ik op pad. Na lang zoeken vond ik, in mijn ogen ver van de bewoonde wereld verwijderd, in een verder woeste leegte de door Meester beschreven plek. Echt op mijn gemak voelde ik mij niet, maar mijn nieuwsgierigheid won het van mijn bangheid. Ik deed de ontdekking van mijn nog jonge archeologische leven. Ik zag de oude verweerde grafzerk met opschrift, waarvan ik mij de woorden Kastelein van Eyerlandt' kan herinne ren. Ik had het oude kerkhof van De Koog gevonden! Opgewonden over deze vondst en met een groot ge voel van spanning holde ik, zo snel als mijn klompen dat toelieten, terug naar De Koog en vertelde Meester Mak over mijn ontdekking. Hij keek me streng aan en zei dat de we nu een groot geheim deelden en dat ik er met niemand maar dan ook niemand over mocht praten. Het kostte moeite, maar ik heb me aan deze afspraak gehouden. Twee jaren lang heb ik ge zwegen en in deze verrassende vondst geloofd, totdat ik in het boek van Van der Vlis, Texel... land en volk in de loop der eeuwenlas dat het kerkhof en de daarop staande grafzerk reeds lang en natuurlijk bij iedereen bekend waren. Ik voelde mij door Meester Mak in de maling genomen en nam hem dit enorm kwalijk. Hij lachte wat en mompelde iets van Joost mag het weten', geheel in lijn met zijn voornaam.' Meesters vrouw Maria werd door mij 'tante Marie' ge noemd. Ik kon het goed met haar vinden. Samen boodschappen doen in Den Burg vond ik leuk. Ik mocht van haar het boek 'De avonturen van Kikker' van Huib Fenijn kopen. Wel moest ik beloven dit niet tegen Meester te zeggen. Dat er nog een ander 'ge heim' in het leven meester Mak en zijn vrouw Maria was, werd mij duidelijk toen ik bij het doorbladeren Jopie Visser-van den Houdt en haar stiefvader Joost 'Meester' Mak in de tuin van Het Witte Huis in De Koog. De dame op de achtergrond links is mevrouw S. Hillenius, tante Suus, de echtgenote van Jo Hillenius. Jo Hillenius was voor Bill Visser eigenaar/exploitant van Het Witte Huis. De foto dateert uit de vijftiger jaren van de vorige eeuw. Foto in coll. Ed Vermeulen Eddy Vermeulen met vakantievriend Piet Koeman bij hun zandkasteel op het strand van De Koog in 1 948. De bunker bij Paal 20 zit nog in de duinen verborgen Foto in coll. Ed Vermeulen 24 Historische Vereniging Texel Nummer 98, maart 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 26