Reijer Leendert Mak Reijer Leendert Mak leefde van 17 april 1903 tot 8 maart 1945. Het verhaal over een zoektocht naar een in de Tweede Wereldoorlog ambtshalve van Texel uitgeschreven, nu bijna vergeten Texelaar Reijer Leendert Mak werd op 17 april 1903 in De Koog geboren. Hij was de zoon en het tweede kind van onderwijzer Joost Mak en Pietertje Daalder. Reijer leed aan het syndroom van Down, 'achterlijk' in het spraakgebruik van de tijd. Hij doorliep de la gere school in De Koog, waar zijn vader onderwijzer was. Samen met zijn oudere zuster Maria (Marie) staat Reijer afgebeeld op een schoolfoto uit het jaar 1912. Deze foto is opgenomen in het in 2002 ver schenen boek Schoolgaan in De Koog. Er is er nog een foto, waarschijnlijk gemaakt in 1917, waarop Rei jer staat tussen zijn klasgenoten. Zijn zus Marie heeft de school dan al verlaten. Beide foto's komen uit de collectie van de dames Dieuw en Hanny Maas die zich, naast een vijftal andere 'oude' Kogers, Reijer nog kunnen herinneren. Van latere jaren is bekend dat Reijer altijd in het ou derlijk huis aan de Dorpsstraat heeft gewoond. Hij 'boerde' wat, hetgeen volgens zeggen betekende dat hij enkele schapen hield. Mogelijk gebruikte hij hier voor het land naast zijn ouderlijk huis, het huidige Dorpsplein. Het met de schapenhandel verdiende geld werd door Reijer op zijn spaarrekeningen bij de Boerenleenbank en Rijkspostspaarbank gezet. Op een Klassenfoto uit 1912 van de lagere school in De Koog. In de bovenste rij, 2e van rechts staat Reijer Leendert Mak, met rechts naast hem zijn zuster Maria 'Marie' Catharina Mak. Geheel links hun vader, onderwijzer Joost Mak. Op de foto staan van links naar rechts: Op de achterste rij: meester Joost Mak, Cornelis Kuip, Neeltje Spigt, Meijert de Ridder, Arie de Ridder, Reijer Leendert Mak, Maria Catharina Mak en meester Dirk Schering. Op de middelste rij: Cornelis Koorn, Trijntje Koorn, Cornelis Reijer Daalder jannetje Neeltje Spigt, Johannes Spigt, Hendrik Harmen Spigt, Van der Werf of De Ridder, Cornelia Catharina Eelman. Op de voorste rij: Pieter Willem Daalder, Pieter Cornelis Bakker, Klaziena Eelman, Jan Eelman, Meijert de Ridder, De Ridder of Van der Werf, Cornelis Eelman en Cornelis Pieter Eelman. (De namen Uit Schoolgaan in De Koog, blz 33) Foto in cotl. van de dames Dieuw en Hanny Maas Nummer 98, maart 2011 Historische Vereniging Texel 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 23