vrienden. In den eersten polder verkocht een boer indertijd eens vijftig bunder grond voor een half pond tabak aan een knecht. Hijzelf vertrok naar Amerika om van de hooge polderlasten af te komen. En in Waalenburg, waar de bezittingen van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten thans een oppervlakte beslaan van bij de zestig hectare, heeft zich aan de boorden van de Kil een druk en bont vogelleven kunnen ontwikkelen, dat menig natuurvriend uit verre landen al tot een reis naar Texel heeft verlokt. Daar komen de kemphaantjes, de "kragemakers", naar de "vanouds bekende" kampplaats aan den rechten polderweg, daar broeden meeuwen en sterns en al die andere vogels van de drassige Texelsche hooilandjes. Maar 't indrukwekkendste deel van Noord-Texel ligt toch weer aan den zeekant, waar de geweldige zandvlakte van de Slufter met de smalle kreek een gebied vormt van grootsche schoonheid en waar binnen de duinen 'n paar meertjes liggen, de Muyen, omzoomd van bies en riet, waarin reigers hun nesten bouwen en misschien de lepelaars ook wel weer eens komen broeden, waarboven sterntjes wiekelen, waar rond parnassia en wintergroen en orchissen bloeien onder de forsche duindoorns, meertjes zoo mooi als je 't maar wenschen kunt. Ook dit gebied wordt door den Staat beschermd. Welgeteld hebben we op Texel tegenwoordig elf natuurmonumenten met een gezamenlijke opper vlakte van bijna een tiende deel van het heel eiland. Odat is wel zeer verheugend. Want 't geeft zekerheid dat Texel zijn karakteristieke landschap pelijke schoonheid zal behouden, evenals de rappe vogels en de bonte bloemen, die daar zoo één mee zijn. Uit: Jan Feith, Zwerftochten door ons land, Noord- Holland, met plaatjes van Bernard (Bernardus Alphonsus Ignatius Gerardus) van Vlijmen, in 1933 uitgegeven door de N.V Koek - en Beschuitfabriek v/h G. Hille Zn. in Zaandam. Met dank aan George Visser op Terschelling iTTT 12 Historische Vereniging Texel Nummer 98, maart 2011

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2011 | | pagina 14