Texel en de landbouwkoloniën Gezicht op de kolonie, tegeltableau Als eene onwijze in de omliggende dorpen rond loopt Bij het woord kolonie denk je aan een ver land aan de andere kant van de aardbol. Maar in de eerste helft van de negentiende eeuw trekken 'kolonisten' uit Texel ook naar zuidwest-Drenthe. Met financiële steun van beter gesitueerde Texelaars proberen zij een nieuw bestaan op te bouwen in de landbouwko loniën Frederiksoord, Willemsoord en Wilhelmina- oord van de Maatschappij van Weldadigheid. Over de Texelse armenvoogden en de subcommissie van weldadigheid Texel, 'beeneters', voorgewende krankzinnigheid en 'zeedeloze' Texelse weduwen. De armoede in het koninkrijk der Nederlanden is anno 1818 intens. Enkele eeuwen eerder waren we - in de Gouden Eeuw - verreweg het rijkste land van de hele wereld, maar nu is het niks meer. De nota belen in de steden moeten de armenkassen van diaconieën en parochies gevuld houden om regel matige soepbedelingen te laten plaatsvinden en dan nog worden ze de hele tijd lastig gevallen door paupers die vragen om een betaald karweitje of om een aalmoes. Op het platteland zwerven groepen 'nachtbidders' die half-bedelend, half-dreigend, de afgelegen boerderijen afgaan. Er moet iets gebeuren. De Maatschappij van Weldadigheid vraagt de burgers een stuiver per week opzij te leggen. Met het zo gevormde kapitaal kunnen arme gezinnen worden overgebracht naar het nog onontgonnen Drenthe om daar te leren de eigen kost te verdienen. Het initiatief slaat geweldig aan, wat de Maatschappij ook wel ver wacht had gezien het "algemeen erkend weldadig karakter onzer natie". Alle kranten maken juichend melding van deze 'verbroedering', vanaf kansels wor den oproepen gedaan, sympathiserende notabelen laten plakkaten verspreiden, in de betere buurten gaat men van deur tot deur, heel Nederland wil dat dit dorp geopend wordt. Ook Texel, al snel zijn er 58 contribuanten. Opgericht wordt de 'subcommissie van weldadigheid Texel', die plaatselijk de contributies int en alvast armen selecteert die naar Drenthe gestuurd kunnen worden. De Maatschappij wil niet met elke subcom missie afzonderlijk corresponderen - niet onterecht, want binnen anderhalfjaar zijn er in het land over de 700 subcommissies van weldadigheid - en daarom wordt Texel met nog 40 plaatsen onder gebracht bij het 'arrondissement' van de subcommis sie Alkmaar. Armvoogden Het gevolg is wel dat naar de eerste kolonie, de proefkolonie Frederiksoord, een gezin uit Alkmaar 20 Historische Vereniging Texel Nummer 92, september 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 22