.Ren Vrtel'che X.Aegh immers: Hier komen in 13 sluysen jeder 50 Roe van elkander. Hopelijk vindt iemand nog eens de bijbehorende concessieaanvraag tot bedijking van dit pierevelt. De bekende kaart van Matthijs den Berger uit 1751 is van later datum: kaaghaven en vaargeul zijn verland tot een groot slikgebied, een nog groter pierenveld dan op de anonieme oudere kaart uit het Rijksmuseum. Wilma Eelman zoek naar afbeeldingen van Texelse boerderijen, voor mijn op stapel staande boerderijenboek. De dozen met daarin het op Texel betrekking hebbende mate riaal stonden klaar. Dan mag je, onder het toeziend oog van een camera en een beveiligingsmedewerker, een doos openen en de inhoud daarvan doorbladeren. In een van die dozen trof ik deze kaart aan. Rechts op de kaart is De Schans te zien, links daar van het kaaidijkje, links daarvan de Huijsmanssluis (dat is de voormalige Zuidhaffeldersluis), vervolgens de Nieubedijcte Sluys in het poldertje Wezenspij k met links daarvan Ian Scrams kil. Op een plek die tegenwoordig midden in de Prins-Hendrikpolder ligt staat met grote letters De Kage Haven. Achter die kaaghaven de Oude Sluys. Net als de andere sluisjes in de dijk diende deze Oude Sluys voor de afvoer van overtollig regenwater. Deze ebsluisjes spuiden als hel water buitendijks lager stond dan het water binnendijks. Kagen waren platbodems met zwaarden. Ze dienden onder andere als vracht- en als vissersschuit. Die Oude Sluys is tegenwoordig bekend als Havensluis. Links op de kaart de Galge Duijnen. Ook de Watermolen in het Hoornder Nieuwland wordt genoemd. De tegenwoordige Prins-Hendrikpolder was toen een groot piereveltdoorsneden met een paar killen en een vaargeul naar de Kage Haven. Zelfs de diepten van die vaargeul zijn vermeld. Helaas is de kaart niet gedateerd en ook niet gesig neerd. Waarschijnlijk is hij rond het midden van de 17e eeuw gemaakt als bijlage bij een aanvraag tot inpoldering van een voorloper van de Prins-Hendrik Polder. Onder de Nieuwendijck tussen c en d staat Bronnen ''l Besteedingh der dijckwerken Op den Eylande Texel ter presentie van de 4 Regeerende Burgemen en Heemraden mitsgaders Hendrik Luytzen als gequalificeerde van Heren Ed. Mog. De Heere Gecommitteerde Raden op 12 en 13 juli 1736, in het dijkboek van Huydecoper, deels in kopie aanwezig bij HVT. *2 NHA GR Res. fol 319 21 december 1703 '3 NHA GR acten en missiven fol. 110 30.11.1703 4 Gecommitteerde Raden van Holland en Westvriesland, acten en missiven 13/142 1756 fol. 298 d.d. 6 november 1756 *5 NHA GR 1764 serie II, bijlagen 6 NHA GR bijlagen tot de resoluties 7 J. Grabner was een Duitse luitenant bij het infanterie-regiment van de prins van Saxen-Gotha, in dienst van de Republiek. In 1792 verscheen bij A. Loosjes Pz. in Haarlem de Nederlandse vertaling van zijn Brieven over de Vereenigde Nederlanden. Afkortingen: NHA GR Noord-Hollands Archief, archief van Gecommitteerde Raden in Westvries land en het Noorderkwartier. De Havensluis in 2009 Nummer 92 september 2009 Historische Vereniging Texel 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 19