Zeegras en de Havensluis afnamen. Tenslotte was de crisis zo hoog opgelopen en waren de rantsoenen zo laag dat er in de grote steden broodrelletjes plaatsvonden. Bakkerskarren en -winkels werden geplunderd. In 1914 al had de heer Kraan gezegd tegen de voorzitter van de Nederlands Bakkersbond: 'Jullie moeten een eigen meelfabriek beginnen'. En die kwam er. Enkele grote bakkerijen, maar héél veel kleine bakkerijen kochten aandelen in de fabriek en die ging in 1915 van start onder de naam De Coöperatieve Meelfabriek. Later werd de naam Meneba. De Texelse Courant van 21 mei 1938 doet verslag van de reis naar Rotterdam. Uit de tekst valt op te maken dat men met de trein ging. Eén echtpaar had zich verslapen en de boot gemist. Geen nood. Zij reisden per KLM naar Rotterdam en waren ruim schoots op tijd! Welk echtpaar was dat? De hoogspannen verwachtingen werden overtroffen door alles wat de bakkers te zien kregen: machtige machines, de drogerij, de sorteerderijde molen- stoelen, de builafdeling, de proefbakkerijde opslagplaatsen, de expeditie enz., enz. In het laboratorium aanschouwden ze hoe de verschillende soorten tarwe werden getest en beproefd en hoe in de bakkerij alle mogelijke Op de kweekschool in Bloemendaal bezorgde Gré Dros haar leraar biologie de dag van zijn leven: alle leerlingen uit de klas van Gré moesten in de zomervakantie van 1947 een herbarium maken, met daarin een aantal gedroogde planten en de bijbehorende namen. Op een mooie zomerdag fietste Gré toen van af haar ouderlijk huis (haar vader was bakker Dros in de Herenstraat in Den Hoorn) naar de Geul om wat planten te plukken. Op een andere dag ging ze naar het Vlak en de laagte achter het ZDH- veld. Haar oogst bestond onder andere uit Moeraswespenorchis, Vleeskleurige orchis en Parnassia. Planten die al lang niet meer groeiden in de duinen achter Haarlem. Dat herbarium van Gré ontlokte die biologieleraar meteen de nieuwsgierige vraag naar de herkomst van die Parnassia. Gré antwoordde laconiek: "nou, uit de Geul!" Ze vond het doodnormaal dat er Parnassia in De Geul stond. Zo had ze in dat herbarium nog meer planten die haar biologieleraar niet dagelijks tegen kwam, zoals Rondbladig wintergroen, Grote boterbloem, Duivelsnaaigaren en Zonnedauw. Tja, Texel was en is nu eenmaal rijker bedeeld met bijzondere planten dan de omgeving van Haarlem. deegsamenstellingen werden uitgeprobeerd om het beste brood te verkrijgen. De bakkers maken ook een rondvaart door de Rotterdamse havens en gebruiken de maaltijd bij de KLM op vliegveld Waalhaven. Een bus brengt het gezelschap keurig op tijd naar het station. Wij zijn heel benieuwd naar uw reactie. U kunt die doorbellen naar: Hanna van Heerwaarden0222 312458 en Ria Schraag 0222 413753. U kunt ook mailen naar simon@oudeschild.nl De foto in nummer 91 heeft héél veel reacties opgeleverd en soms ook boze gezichten. Alle namen werden ons van verschillende kanten geleverd, want... die staan in het boek dat Jan Brouwer onlangs schreef over het 100-jarige bestaan van Excelsior. Eén exemplaar werd geschonken aan onze vereniging. De werkgroep foto en film heeft niet beseft dat de antwoorden zó dicht bij lagen. Wij bieden onze welgemeende verontschuldigingen aan en danken ook alle mensen die gereageerd hebben. Simon Dros Maar Gré had geen Zeegras verzameld. Ze wist toen nog niet dat er een plek vlak bij Den Hoorn was, waar dat Zeegras al eeuwen goed verstopt was: in de dijk bij de Havensluis, tussen Alexanderhoeve en de Watermolenweg. Tot de bedijking van de Prins- Hendrikpolder was dat een stukje van de oude, zuidelijke zeedijk van Texel. In 2007 werd door de agrarische natuurvereniging De Lieuw op de plaats van de voormalige havensluis een nieuwe havensluis aangebracht. Daartoe moest het dijklichaam geopend worden. Daarbij bleek dat de kern van de dijk gevormd werd door een wierdijk, een dijk van aangestampt Zeegras. Dat Zeegras was nog groen. Pas toen het aan de buitenlucht bloot gesteld werd, verkleurde het langzamerhand. Tussen het zeegras zaten nog kleine schelpjes, voornamelijk wadslakjes (Hydrobia). Dat geperste zeegras deed in eerste instantie denken aan platte plaggen. Zo'n plak geperste Zeegras of wier, zoals de Texelaars zeggen, kwam via Piet Lap en Willem Kikkert terecht in het Cultuurhistorisch Museum in De Waal. Daar bewijst het goede diensten om het publiek te tonen hoe de Texelse zeedijken vroeger opgebouwd werden. 14 Historische Vereniging Texel Nummer 92, september 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 16