Heere, heere, wat gaat dat gauw, in een amerijtje, zómmaar, ien-twie-drie. Gaan je foor 'n klein kassie zitte en dan skuult die man effe weg onder 'n swart skorteklééd, in een hoek En dan staat je fieselenrie en alles op een glaassie of as je 'l wil, op 'n endje wasdoek. Jonge, ik staan er mooi op mit tuien nuwwe blaauwlaken baatje an Ik had er wel veul fan hoord, van de porteretrie, maar ik gloofde er gien ziertje fan. Nou ben ik 't zelf deen, en Martje en alleman sègge het ken niet beter lieke Ik zei het je - want ik hèw 't expres meenome - aans ers late kieke Doe hèw ik weest oppe Dam in 't Peleis fan de Keuning Ik hèw héél déér bove op staan, fan bute op die flakon, dat is een brêggie mit 'n leuning Fan de kamers fond ik 't mooist die gróóte heelkedol fan marmerstiên Deer speult de Keuning mit sien fermielje ból, seije ze, maar ze hieuwe me foor de mol, dat kon ik an de gezichte wel siên. Ik sei dan ok: 'nou dat gloof ik niet ik laat me deur jullie niet piere De Keuning zei niet mit een ból speule en doe begonne ze fan 't lache te giere Ze seije dat ze meende dat de Keuning as-ie in de stad was, er wel ers ging danse Dat sow je fan Wullem de Dorde niet sègge, maar ze doene soms zóó raar, die gróóte Hanse Doe was de Nuwwe Kerk an de beurt, die was het dichtste bee, déér is ok wot te siên 't Is de moeite waard om al die graftobbes allien Fan deRuiter en fan Speijk; de eerste was 'n touwslager as die koster, die 't me siên liet niet loog En de twiede is dezelfde die in de Belgische ruzie mit sien kannenierbóót na bove toe vloog Deer fandaan ging ik na de Ouwe Kerk mit héél mooi skilderde glaze En alweer een zoo graftobbes fan ouwe Hollandsche vechtersbaze Ok fan Heemskerck en die, die hèwwe zon maand of tien in 't midde fan Affrika in 't ies vast zete Weer ze niks as reeuwe heering en beerefleis hadde te ete 't Was tied om te gaan skafte, 'k had honger en hèw 'n goeije dam leid, doe kon ik er weer teuge Ik ben uutgaan en hèw mitien an de knecht fan 't lozement seid dat 'k meskien niet vróóg thuus kwam En dat ze als ik skelde maar niet moste skrikke of denke dat er brand of een aar ongeluk was, want dan wat het ikke. Na het ete hèw ik kuijerd en ik ben de sirkleere gevangenis weze bekieke Maar sakkerloot, on in zon sirkleerkamertje te zitte, sow mee niet lieke Jullie ok niet? Ik wier akelig en ging er maar gauw weer fandaan Want 't was ok hóóg tiêd foor me om na het Leidseplein na de kommedie te gaan Ja! Na de kommedie ben ik ok weest, dat docht jullie zeker niet Nou echt hoor! Ik zat er héél rejaal als 'n gróóte Piet in 't tejater Dat is ien fan de beste plaase fan 't hééle lekaal Maar het kostte me meer as ik hier mit kermis op de twiede rang bee fan Beem betaal Ik fond 't héél mooi, dat moet ik sègge, fooral het speule fan meneer Peters Al kost het dan wat meer foor een keer, je hoort en siet dan ok ers wat beters. Hoe het forstik hiette weet ik niet meer maar 't leste was fan de Geleersde kat Jonge, jonge, ik ken 't zó niet allegaar fertelle, wat een lol ik deer had. Na de kommedie ben ik eerst nag ers hier en déér rond gaan lóópe En ben ik in de Warmoesstréét nag 'n glaassie Hollandsch Ale gaan kóópe 't Was aardig, déér kwam 't mit glas en al roef! onder de grond vandaan 't Leek wel toverij, ja, ik sèèg maar fan zokke dinge moet je ferstand stil fan staan Doe na huus en te bêd, want ik moest foor negene op de stoombóót weze Ik hèw me in Amsterdam goed verarmeseerd en in de bóót hèw ik wat zitte leze En 's eves was ik thuus, 'k gloof dat Martje, omdat ik iên dag lager uutbleef wat prottekölig was Maar om dat hier nou zóó opelek te fertelle komt eigelijk niet te pas Nou is mien foorlezing uut, 'k hèw mien best deen, wat sèg jullie er fan? 'k Hèw er héél wat an te skriêve had hoor! Deer ken jullie fon op an! Ik hèw niks niemendol fergete, maar alles netjes en heerfien ferteld Is 't bevalle? Klap dan mit je hande en stamp mit je biêne Zóó niet, laat 't want onverdiend ben ik er niet op gesteld. J. Witte Dzn - Weverstraat Uit de collectie van Gré Dros 12 Historische Vereniging Texel Nummer 92, september 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 14