Resultaten van het onderzoek naar stoplappen en een NIEUWE OPROEP, nu naar TESSELSE MERKLAPPEN Zes voor de baas Drie voor de meid Drie voor ons allen Jullie moeten 't blok hoger halen Dat is één. Dat is geen. Twee is beter Haal je veter Haal aan die maar Omhels mekaar Dat is drie Oh goddesjullie die Onder de navel Boven de knie Dat is vier Dat ouwe dier Dat mager was Liet zich zoenen Dat het n schande was Dat is vijf De bakker sloeg zijn wijf Met warme bollen Tegen haar lijf Wat schreeuwde dat wijf Me lijf, me lijf Dat is zes Daar komt de baas met de volle fles Voor ieder 'n glaasje Van de goede baasje Hoog in je bed Strijk en zet. Van de meeste bewaarde heiliedjes is de bron onbekend; maar de fles en de kruik komen er bijna altijd in voor evenals de bakker en zijn wijf en de meisjes van plezier. Ter vergelijking hier het lied dat bewaard wordt in het Meertens Instituut en uit de Collectie Sassen, Zeelst 1890. Eén, twee drie. Haal op die hei Hij is gewassen Al inne mei Al inne die grond In een vorig nummer schreef ik over stoplappen uit Hoorn (Noord-Holland) van een bepaalde serie, voornamelijk gemaakt in de 18e eeuw. Omdat ik bij toeval 2 exemplaren van deze serie in Den Hoorn onder ogen kreeg, leek het me niet onwaarschijnlijk dat er nog meer van dergelijke stoplappen op Texel te vinden zouden zijn. Al snel kreeg ik een telefoontje van mevr. A.R.Wubs- Koorn uit Baarn, die me vertelde een stoplap in haar Daar staat hij pront Frisch en gezond Gezond van harte Laat u niet tarten Van geen blanken of zwarten Van geen rijken of kalen Maar ge moet er dat blokje Wat hooger ophalen Hoog gaat ie op Laag valt ie neer Trekt aan uw snaren En we heien al weer Nu zullen we tellen Al met behagen Nog twaalf slagen Kan dat paaltje verdragen En dat is een Dat zijn er twee Twee dat is beter Dat weten we zeker En dat zijn der drie Voor ons Anne Marie En dat zijne er vier Hei met plezier En dat zijn der vijf De bakker sloeg zijn wijf Met twee warme kadetjes Boven op z'n lijf En dat zijn der zes Straks komt de baas Met de volle flesch Dat zijn er zeven Hei op, terdege Dat zijn der acht Mannen toon je kracht Dat zijn der negen Slaat er hard tegen. Simon Dros Bron: De hele dag maar op en neer. Emile Wennekes Louis Peter Grijp bezit te hebben. Ze zei er meteen bij dat het geen lap was die bij de genoemde serie hoorde, maar dat het een Tesselse stoplap betrof, gemaakt door D. Mantje (haar moeder) en gedateerd was f9 april 1913. Heel leuk: ik kreeg enkele digitale foto's van het lapje per e-inail toegezonden. Het vierkante lapje was in 9 gelijke vakken verdeeld, 3 hoog en 3 breed. In ieder vak stond een doorstop of een kruisstop, om een gat dicht te maken. In het middelste vakje de Nummer 89, december 2008 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 9