Detail van de maquette in het Maritiem en Juttersmuseum te Oudeschild, foto door Patnck Piersma Al gaat de geschiedenis van het heien zo'n twee mil lennia terug er is niet veel concreets bekend over het historische heien, ofschoon al vanaf de Romeinse tijd beschrijvingen opduiken van paalfunderingen onder bruggen en huizen. Zo moet bij de bouw van de brug over de Thames in het jaar 43 gebruik zijn gemaakt van eenvoudige heitechnieken. In de tijd dat de heiblokken met de hand werden opgehesen, was het meest gebruikelijk dat één man al zingend het ritme aangaf voor het trekken van de heiers. Meestal wordt deze de 'heihaas' genoemd. Een man uit Moordrecht in Zuid-Holland heeft in een schriftje de gang van zaken in detail beschreven (ca. 1894). Het heirijm, 'n klander geheten, bestaat meestal uit 30 regels of klappen. Soms, bij sterke trekkers, maakte de heibaas een lied van 60 regels, maar dat is uitzondering. Als voorbeeld twee hei- rijmen die inderdaad elk dertig regels hebben. De eerste luidt: Een, twee, drie 1. Haal op je hei 2. Hij is gewassen 3. Al in de klei 4. Was hij niet gewassen 5. Dan zou het blok dit paaltje niet passen 6. Nou past hij er op 7. Sla nou die paal boven op zijn kop 8. Halen als mannen 9. Die trekken kannen 10. Hooger als hoog 11. En we heijen zoo droog 12. En dan al weer wat hooger 13. Dat is één op 14. Dat is twee op 15. En haal je blokje maar hooger op 16. Heijen al leeuwen 17. Let op mijn schreeuwen 18. Halen als kinderen 19. De paal is aan 't minderen 20. De paal is aan 't zakken 21. Zit hij erin, dan zullen we 'n andere pakken 22. Een op 23. Twee op 24. En slaat hem nou maar op z'n kop 25. Dit is een paal 26. Van hoere mosjaal (rooyaal) 27. En die hoerewaardin 28. Die het haar beuken in de keuken 29. Hoog in je bed 30. Strijk en zet. Dit rijm heeft betrekking op de handelingen die verricht worden. Regel 11 ('En heijen we zoo droog') betekent volgens het schriftje dat de mannen te weinig jenever kregen, dat ze op een droogje moesten werken. Inderdaad is de 'baas met de fles' een regel die regelmatig voorkomt. Als het een goede baas was, schonk deze om een uur of elf een glaasje voor de mannen. Nummer 89, december 2008 Historische Vereniging Texel 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 7