Tessels Prate Op deze foto staat duidelijk vermeld dat het om de Singer Knip- en naaicursus gaat. Reeds in de Texelse Courant [T.C.] van 1 augustus 1931 wordt het volgende berichtje opgenomen: 'Van 14 - 26 september wordt in "Hotel de Zwaan" vanwege de Singer-Maatschappij een gra tis knip- en naaicursus gegeven. En in de T.C. van 12 september: 'Maandag vangt de Singer-Mij. hier haar gratis knip- en naaicursus aan'. Als de cursus is afgelopen wordt er vermeld: 'In totaal hebben een zestigtal dames deelgenomen aan de cursus. De lessen werden gegeven door mej. Vermeulen uit Haarlem. De voorbereiding was in handen van de heren J. Zwaan, hoofdinspecteur uit Amsterdam en H. Walrecht uit Den Helder. Het doel was om de cursisten het gebruik "van een electrische naaimachine te leeren kennen". Jild Zuidema heeft de groep vereeuwigd. De werkgroep fotografie vraagt uw hulp om te achterhalen wie er allemaal op deze foto staan. We missen een zestal namen en een aantal vóórnamen. Als u wat weet wilt u dan even bellen naar: Hanna van Heerwaarden: 0222-312458 of Ria Schraag 0222-314753. U kunt ook mailen naar simon@oudeschild.nl Alvast hartelijk bedankt! Deze keer een drietal wat langere verhaaltjes. Twee ervan heb ik al een tijdje in de map en het laatste werd me in oktober verteld. Ik begin met een door Hanna van Heerwaarden in het Tessels vertelde jeugdherinnering van haar vader: 1 "Dut is een waar gebeurde geskiedenis. Mien vader heb't ons ferteld doe wee kiender ware en ik heb het altóós onthouwe. Ze ginge fan 't Langebos naar De Kóóg op skool. Zo rond 1900 was er nag gien Roemse skool en dut was 't dichtste bee. Mit sien viere. Ze ginge op bróód, ome Sieme, ome Jacob, tante Jannetje en mien vader. Deer een keer onder de middag, 't bróód was al op en ze speulde op stréét, komt Knelis fan ouwe Kuupie (zo noemde ze 'm) mit een vracht kunstmis fan Ouweskil deur De Kóóg naar huus. De wage vol en de driewielde kor d'r achter, ok vollade. Mien tante Jannetje springt op De ons bekende namen zijn: 1. Agatha Witte 2. Lena Gielis 3. 4. Jannie Gielis 5. Togman-de Porto 6. Corrie Moerbeek 7. 7 8. Annie Zijm 9. 10. Kuip 11. Reina Bos 12. A. van Leersum-Maas 13. Griet Kuip 14. Agatha Hopman 15. 16. Hadder, cursusleider 17. Verberne 18. Marie Saris 19. Griet Boer 20. Corrie Zijm 21. Hanna van Heerwaarden 22. 7 23. Jo Schraag-Witte 24. Dijt 25. Nel Boon 26. 7 27. Agatha Witte zie 1. 28. 7 29. Ida Moerbeek 30. Dora Hopman 31. Riek Boon 32. Frieda van Sambeek 33. Sien Dernison het bóómpie fan de kor, föölt erof en raakt init 'er hóófd onder 't achterwiel fan de kor. Zó plat as een dubbeltje! En ze komt er achter fendaan en het hóófie swelde zommaar weer op en ze ging zittte en ze was niet dóód! Ze hebbe d'r naar 't Langebos brocht en ommoe fan Heerwaarden heb 'er te bèèd leid, want ze had wel een raar gevoel in d'r hóófd. De are dag was ze al weer goed en mekeerde d'r niks meer fan. Later heb ik naggers an me skóónfader fraagd of-ie dat nag wist. "Nou,seit-ie, "dat fergeet ik fan me leve niet meer. Wét ben ik ferskote! En dat het zó goed ofkwam! Er logge toen vast gien stréétstiêne op de Dorpsstréét, maar ik denk fan sand. Deuze tante Jannetje is de moeder fan Jaap Zijm die nou in de Gollard weunt" Hanna van Heerwaarden (geb. 1927) Nummer 89, december 2008 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2008 | | pagina 33